Naukowcy ujawnili miejsce odkrycia. To Ujazd

Data publikacji: 27.04.2016 21:01
Kategoria: Wiadomości z regionu
27.04.2016 Kopiec. Miejsce odkrycia śladów ryb sprzed 400 mln lat.

27.04.2016 Kopiec. Miejsce odkrycia śladów ryb sprzed 400 mln lat.
Fot. Krzysztof Żołądek / Radio Kielce

Pracownicy naukowi Państwowego Instytutu Geologicznego ujawnili dziś, gdzie znaleźli ślady żerowania ryb dewońskich. Odkrycia sprzed 400 milionów lat dokonano w miejscowości Kopiec, czyli około 800 metrów od ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe.

Jak przyznał Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego - jeden z odkrywców śladów, na ich trop naprowadziło zwiedzanie pobliskiego zamku. Geologów najbardziej ciekawiło skąd pochodzą skały użyte do budowy słynnego pałacu w fortecy. Na skałach naukowcy doszukali się m.in. zagadkowych skamielin, a że budulec musiał ich zdaniem pochodzić z lokalnych zasobów, zaczęli poszukiwania w najbliższej okolicy.

W wyniku dalszych badań nad odkrytymi śladami, naukowcy doszli do wniosku, że skoro przed milionami lat w tym miejscu było ciepłe morze, to w miękkim podłożu mogły się odbić głowy ryb wyjadających z dna pożywienie. Jak dodaje Sylwester Salwa ze świętokrzyskiego oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, ten nieznany dotąd gatunek ryby należało nazwać. Ostatecznie otrzymał nazwę Osculichnus Tarnowska, dla podkreślenia zasług geolog dr Marii Tarnowskiej, emerytowanej pracownicy Instytutu, zajmującej się badaniem skał z okresu dolnego dewonu.

Miejsce, w którym dokonano odkrycia znajduje się 800 metrów od ruin zamku Krzyżtopór, tuż obok restauracji. Jego otoczenie zostało wyeksponowane i zabezpieczone. Dla turystów przygotowano też tablice informacyjne.

Reklama