Pasjonaci podpowiadali, jak odnieść sukces

Data publikacji: 16.05.2016 14:21
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.5.2016 Podzamcze Chęcińskie. „Pasjonaci” spotkali się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym.

16.5.2016 Podzamcze Chęcińskie. „Pasjonaci” spotkali się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Młodzi biznesmeni z województwa świętokrzyskiego dawali rady uczniom szkół ponadgimnazjalnych, którzy chcieliby założyć własną firmę. W pierwszej edycji warsztatów "Pasjonaci" wzięło udział prawie 70 osób z kilkunastu szkół w regionie. Mogli poznać historie przedsiębiorców, którym udało się odnieść sukces i wziąć udział w warsztatach pomocnych w planowaniu własnej kariery.

Patrycja Synowiec z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 we Włoszczowie chciałaby otworzyć firmę związaną z branżą gastronomiczną. Jej pasją są kuchnie różnych krajów, ze szczególnym uwzględnieniem słodyczy. Dlatego chciałaby produkować tory 3D w stylu angielskim. W Polsce na razie nie ma zbyt wielu firm, które się tym zajmują. Z kolei 17-letni Tymoteusz Kuba z Ostrowca Świętokrzyskiego myśli o zainwestowaniu w branżę sportową lub nowych technologii. 

Przykładem dla przedsiębiorczej młodzieży jest m.in. kielczanka Laura Godek-Miąsik, która została uznana przez Forbes za jedną z 300 najzdolniejszych biznesmenów w Europie poniżej 30 roku życia.  Jej firma wytwarza specjalnie pakowaną żywność dla alpinistów, żeglarzy i turystów. Jak mówi, pierwsze międzynarodowe sukcesy firma odniosła w 2013 roku. Otrzymała wtedy nagrodę za najlepszy produkt na rynku. Jej zdaniem sukcesem jest to że  produkty ze względu na jakość wybierają światowej sławy podróżnicy. Dziś przekonywała młodzież, że należy podążać za swoimi marzeniami i realizować pasje, nawet jeśli ktoś mówi, że powinniśmy robić coś innego.

Z kolei Katarzyna Pura, właścicielka największego polskiego portalu o tabletach, przekonywała słuchaczy, że jeśli ma się pomysł i pasję, to własny biznes można zacząć w bardzo młodym wieku. Sama zaczynała w wieku 17 lat pisząc na popularnym blogu technologicznym. Wkrótce zdecydowała o rozpoczęciu publikacji  na własny rachunek. To nie była łatwa decyzja, bo wiązała się z rezygnacją ze stałej pensji. Jednak pomysł okazał się trafiony, ponieważ w branży nowych mediów i technologii jest niewiele kobiet, przez co jej portal zyskał dodatkowe zainteresowanie. 

Warsztaty rozwijające przedsiębiorczość wśród młodzieży zorganizowały Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne i świętokrzyski Rzecznik Młodzieży. Prawdopodobnie odbędą się kolejne edycje tego wydarzenia. 

Tagi do tego wpisu
Reklama