Wojciech Przybylski: Likwidacja NFZ to dobry pomysł

Data publikacji: 26.07.2016 21:27
Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Dyrektor Szpitala Powiatowego w Końskich Wojciech Przybylski.

Dyrektor Szpitala Powiatowego w Końskich, Wojciech Przybylski.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Zmiany w ochronie zdrowia idą w dobrym kierunku - stwierdził dyrektor specjalistycznego szpitala świętego Łukasza w Końskich dr Wojciech Przybylski. Skomentował w ten sposób zapowiedź rządu, że od 1 stycznia 2018 roku nie będzie już Narodowego Funduszu Zdrowia, a w zamian powstanie Państwowy Fundusz Celowy "Zdrowie".

Rząd zapowiada też utworzenie nowego modelu podstawowej opieki zdrowotnej, przewidującego dostęp do świadczeń dla wszystkich obywateli.

Jak stwierdził w rozmowie z Radiem Kielce dr Wojciech Przybylski - likwidacja NFZ będzie zakończeniem fikcji, jaką - jego zdaniem - jest obecny system ubezpieczeń zdrowotnych. Zaznaczył jednocześnie, że ma obawy, co do finansowania planowanych rozwiązań.

Dyrektor koneckiego szpitala chwalił plany rozszerzenia dostępu do bezpłatnej opieki zdrowotnej na wszystkich obywateli. Zaznaczył jednak, że - aby nie wiązało się to z wydłużeniem kolejek do specjalistów, nakłady na służbę zdrowia realnie muszą się zwiększyć. Zwłaszcza, jeśli chodzi o lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy mogliby wykonywać badania specjalistyczne. - Dziś często pacjenci czekają w kolejkach do specjalistów, by wykonać tomograf, rezonans czy gastroskopię. Wykonywanie takich badań można powierzyć lekarzom pierwszego kontaktu - powiedział doktor Wojciech Przybylski.

Przedstawiciele świętokrzyskiego oddziału NFZ nie chcieli odnieść się do planów rządu. Pierwszy etap reformy, przewidujący dostęp do świadczeń wszystkich obywateli, wejdzie w życie w lipcu przyszłego roku. 

Jarosław Kumor

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama