Dyskutowali o geometrii w sztuce

Data publikacji: 10.09.2016 19:11
Autor: Marcin Przemirski / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.9.2016 Kielce. II Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Artystyczna „Grid”. Wystawa Światło i przestrzeń w Instytucie Sztuk Pięknych w Kielcach

10.9.2016 Kielce. II Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Artystyczna „Grid”. Wystawa Światło i przestrzeń w Instytucie Sztuk Pięknych w Kielcach
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach rozpoczęła się dziś 4-dniowa Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Artystyczna "Geometria w dyskursie - dyskurs w geometrii" pod tytułem "Grid".

Celem spotkania jest prezentacja najnowszych dokonań na gruncie abstrakcji geometrycznej oraz dyskusja nad perspektywami rozwoju tego nurtu w sztuce.

Jak powiedział Maciej Zdanowicz z Instytut Sztuk Pięknych UJK, współorganizator wystawy konferencja jest poświęcona w głównej mierze nowemu zjawisku w sztuce - abstrakcji dyskursywnej, którą wyodrębnił profesor Wiesław Łuczaj z Instytutu Sztuk Pięknych UJK. Abstrakcja dyskursywna odnosi się do zjawisk życia codziennego, odwołują się do badań statystycznych, zachowań społecznych czy nawet muzyki.

Na konferencję złożą się panele z wystąpieniami artystów, historyków i teoretyków sztuki oraz kuratorów wystaw i krytyków oraz dwie wystawy. Swój dorobek zaprezentują zarówno artyści z Polski, jak i z Austrii, Bułgarii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii i Węgier.

Reklama