WUP wesprze przedsiębiorców

Data publikacji: 11.09.2016 11:23
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.5.2016 Kielce. Wojewódzki Urząd Pracy przy ul. Witosa

16.5.2016 Kielce. Wojewódzki Urząd Pracy przy ul. Witosa
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Ponad 24 mln złotych wsparcia trafi do przedsiębiorców z Województwa Świętokrzyskiego. Pieniądze przeznaczone będą na realizację dwóch projektów, z których na każdy zabezpieczono około 12 mln złotych.

Paweł Lulek z Wojewódzkiego Urzędu Pracy poinformował, że pierwsze działanie obejmować będzie szkolenia dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej, a następnie uzyskanie bezpośredniego wsparcia na uruchomienie przedsiębiorstwa. Będzie on skierowany do mieszkańców Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, w skład którego wchodzą Kielce oraz 11 gmin ościennych.
 
Z kolei drugi projekt skierowany jest do właścicieli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z całego regionu. Będą oni mogli starać się o refundację 80% całkowitych kosztów szkolenia, stażu, studiów podyplomowych czy innych form podnoszenia kwalifikacji, na które skierują swoich pracowników.
 
Zanim przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze wsparcia Wojewódzki Urząd Pracy dokona  wyboru tzw. Operatora  czyli podmiotu, który będzie kompleksowo obsługiwał  wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych skorzystaniem z pomocy.

W przypadku, gdy przedsiębiorca spełni wszystkie wymogi, Operator udzieli promesy przyszłej refundacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Największe preferencje otrzymają przedsiębiorcy inwestujący w rozwój pracowników po pięćdziesiątym roku życia, o najniższych kwalifikacjach, a także firmy funkcjonujące w ramach strategicznych dla regionu obszarach działalności.
 
Z pomocy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać na początku 2017 roku.

Reklama