Gratka dla fanów wojska podczas Święta Niepodległości

Data publikacji: 08.11.2016 12:04
Autor: Iwona Murawska , Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
11.11.2015 Kielce. Święto Niepodległości  uroczystości na pl. Wolności.

11.11.2015 Kielce. Święto Niepodległości - uroczystości na pl. Wolności.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Od złożenia przez wojewodę wieńca przed Pomnikiem Niepodległości koło dworca PKP w Kielcach rozpoczną się oficjalne, wojewódzkie uroczystości 11 listopada. Pół godziny później, o 11.00, w Bazylice Katedralnej w Kielcach pod przewodnictwem ordynariusza Diecezji Kieleckiej biskupa Jana Piotrowskiego, rozpocznie się msza w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują ulicami Dużą, Sienkiewicza i Hipoteczną przed pomnik Józefa Piłsudskiego, na plac Wolności.

Tam o godzinie 12.45 rozpocznie się główna część uroczystości: podniesienie Flagi Państwowej, odegranie Mazurka Dąbrowskiego, uroczysta zmiana wart przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, apel pamięci i salwa honorowa. Kombatanci i zuchy złożą także znicze oraz wieniec podarowany przez społeczeństwo - informuje wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Tę część uroczystości zakończy defilada pododdziałów oraz pojazdów militarnych i pokaz wojskowego sprzętu historycznego, oraz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Radomia.

Pomiędzy godzinami 13.30, a 15.30 Plac Wolności zapełni się żołnierzami w historycznym umundurowaniu oraz pojazdami wojskowymi, jakie znajdowały się na wyposażeniu Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej.

Jak informuje dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich Robert Mazur, w tym roku po raz pierwszy goście przybyli na uroczystość będą mieli okazję zobaczyć cztery czołgi, z których jeden waży 30 ton. Brały one udział w bitwie obronnej we wrześniu 1939 roku i w bitwie o Francję.

Wojewódzkim obchodom 11 listopada towarzyszyć będzie festyn niepodległościowy „Pod znakiem biało - czerwonej”, podczas którego nie zabraknie konkursów i zajęć plastycznych dla dzieci. Rozdawane będą także flagi narodowe i wiatraczki w barwach narodowych. Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek przypomina, że udział w obchodach odzyskania niepodległości, to obowiązek każdego Polaka patrioty. Jak mówi, nie należy zapominać o tych, którzy kilkadziesiąt lat temu walczyli o to, byśmy teraz mogli żyć w wolnym, demokratycznym kraju. Wielu żołnierzy oddało za to swoje życie, a część z nich pozostaje niestety nadal anonimowa.

Podczas uroczystości na placu Wolności odbędzie się kwesta na rzecz Polaków w Nowej Wilejce na Litwie. Ponadto tradycyjnie, jak co roku, 11 listopada chętni będą mogli wziąć udział w Pieśniobraniu, które o godzinie 16.00 rozpocznie się na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego.

Natomiast w niedzielę, 13 listopada, w Kielcach odbędzie się Bieg Niepodległości na dystansie 10 km. Jego początek zaplanowano dokładnie na godzinę 11.11, a kilkadziesiąt sekund później wystartują zawodnicy, którzy pobiegną na dystansie 1918 metrów. Dla wszystkich uczestników przewidziano pamiątkowe medale w barwach biało-czerwonych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama