Obchody Święta Niepodległości w regionie [PROGRAM]

Data publikacji: 10.11.2016 13:30
Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
11.11.2015 Kielce. Święto Niepodległości  uroczystości na pl. Wolności.

11.11.2015 Kielce. Święto Niepodległości - uroczystości na pl. Wolności.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Dziś Święto Niepodległości. Przedstawiamy programy uroczystości, jakie zaplanowano w wielu miastach województwa świętokrzyskiego.

Kielce

Od złożenia przez wojewodę wieńca przed Pomnikiem Niepodległości koło dworca PKP w Kielcach rozpoczną się oficjalne, wojewódzkie uroczystości 11 listopada. Pół godziny później, o 11.00, w Bazylice Katedralnej w Kielcach pod przewodnictwem ordynariusza Diecezji Kieleckiej biskupa Jana Piotrowskiego, rozpocznie się msza w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują ulicami Dużą, Sienkiewicza i Hipoteczną przed pomnik Józefa Piłsudskiego, na plac Wolności.

Tam o godzinie 12.45 rozpocznie się główna część uroczystości: podniesienie Flagi Państwowej, odegranie Mazurka Dąbrowskiego, uroczysta zmiana wart przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, apel pamięci i salwa honorowa. Kombatanci i zuchy złożą także znicze oraz wieniec podarowany przez społeczeństwo - informuje wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Tę część uroczystości zakończy defilada pododdziałów oraz pojazdów militarnych i pokaz wojskowego sprzętu historycznego, oraz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Radomia.

Pomiędzy godzinami 13.30, a 15.30 Plac Wolności zapełni się żołnierzami w historycznym umundurowaniu oraz pojazdami wojskowymi, jakie znajdowały się na wyposażeniu Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej.

Jak informuje dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich Robert Mazur, w tym roku po raz pierwszy goście przybyli na uroczystość będą mieli okazję zobaczyć cztery czołgi, z których jeden waży 30 ton. Brały one udział w bitwie obronnej we wrześniu 1939 roku i w bitwie o Francję.

Wojewódzkim obchodom 11 listopada towarzyszyć będzie festyn niepodległościowy „Pod znakiem biało - czerwonej”, podczas którego nie zabraknie konkursów i zajęć plastycznych dla dzieci. Rozdawane będą także flagi narodowe i wiatraczki w barwach narodowych. Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek przypomina, że udział w obchodach odzyskania niepodległości, to obowiązek każdego Polaka patrioty. Jak mówi, nie należy zapominać o tych, którzy kilkadziesiąt lat temu walczyli o to, byśmy teraz mogli żyć w wolnym, demokratycznym kraju. Wielu żołnierzy oddało za to swoje życie, a część z nich pozostaje niestety nadal anonimowa.

Podczas uroczystości na placu Wolności odbędzie się kwesta na rzecz Polaków w Nowej Wilejce na Litwie. Ponadto tradycyjnie, jak co roku, 11 listopada chętni będą mogli wziąć udział w Pieśniobraniu, które o godzinie 16.00 rozpocznie się na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego.

Natomiast w niedzielę, 13 listopada, w Kielcach odbędzie się Bieg Niepodległości na dystansie 10 km. Jego początek zaplanowano dokładnie na godzinę 11.11, a kilkadziesiąt sekund później wystartują zawodnicy, którzy pobiegną na dystansie 1918 metrów. Dla wszystkich uczestników przewidziano pamiątkowe medale w barwach biało-czerwonych.

Busko-Zdrój

Buskie obchody Święta Niepodległości rozpocznie 10 listopada X Wieczór z Pieśnią i Poezją Patriotyczną w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Główne uroczystości 11 listopada rozpoczną się natomiast o godz. 9:30 mszą świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Po niej nastąpi przemarsz ulicami Buska na plac przy Galerii Zielona, gdzie zostaną złożone kwiaty na płycie upamiętniającej marszałka Józefa Piłsudskiego, a także przed pomnikami Męczeństwa i Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Z kolei na placu przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki zaplanowano wystąpienia okolicznościowe przedstawicieli samorządu. Główne uroczystości zakończy o godz. 15:00 Koncert Muzyki Polskiej w wykonaniu Salonowej Orkiestry Zdrojowej, który odbędzie się w buskim Centrum Kultury.

W buskim Centrum Kultury zaplanowano także dwa wydarzenia kulturalne związane ze Świętem Niepodległości, które odbędą się w późniejszym terminie. 18 i 19 listopada organizatorzy zapraszają o godz. 11:00 na Przegląd Poezji Legionowej, Żołnierskiej i Niepodległościowej, natomiast 18 listopada o godz. 17:00 rozpocznie się XXXI Przegląd Plastyki „Ponidzie 2016”. W Busku-Zdroju w ramach imprez towarzyszących obchodom 11 listopada zaplanowano również kilka imprez sportowych, m.in. 12 listopada odbędzie się II Buski Maraton Pływacki, a także IV Turniej Piłki Nożnej Szkół Gimnazjalnych o Puchar Burmistrza i II Turniej Tenisowy Dzieci i Młodzieży.

Pińczów

Obchody Święta Niepodległości w Pińczowie rozpocznie o godz. 9:00 uroczysta sesja rady powiatu i rady miejskiej w tamtejszym centrum kultury. W jej trakcie zaplanowano wystąpienia okolicznościowe i część artystyczną w wykonaniu młodzieży pińczowskiego liceum. Po niej uczestnicy udadzą się na mszę świętą do kościoła św. Jana Apostoła i Ewangelisty. O godzinie 11:00 nastąpi przemarsz orkiestry, pocztów sztandarowych i mieszkańców pod pomnik Konstytucji 3 Maja, gdzie zostaną złożone kwiaty.

Kazimierza Wielka


Uroczystości 11 listopada rozpoczną się w Kazimierzy Wielkiej od mszy świętej w kościele Miłosierdzia Bożego. Po niej uczniowie kazimierskich szkół zaprezentują kilka pieśni patriotycznych. Następnie uczestnicy uroczystości wyruszą złożyć kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki i przed tablicą pamiątkową poświęconą św. Janowi Pawłowi II.

Jędrzejów

Jędrzejowskie uroczystości Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 9.45 mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele Świętej Trójcy. O godz. 10.45 nastąpi przemarsz przed pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej. Na 11.00 zaplanowano złożenie wiązanek kwiatów i wystąpienie starosty jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka. W południe w Parku 700-lecia odbędzie się pokaz sprzętu służb mundurowych i ratowniczych, a uczestnicy spotkania częstowani będą wojskową grochówką.

Starachowice

Obchody  Święta  Niepodległości w Starachowicach rozpoczną się o godz. 9.00  występem  Zespołu  Estradowego „Patrol” w kościele  Wszystkich  Świętych. Zabrzmią
pieśni patriotyczne które zagrzewały  naszych  przodków w walce o niepodległość. Uroczystą  mszę  w intencji Ojczyzny o godzinie  9.45 odprawi ksiądz Marek Janas.

Po nabożeństwie uczestnicy przejdą pod Pomnik Niepodległości. Tam zaplanowano okolicznościowe wystąpienia. Złożone zostaną też wiązanki kwiatów. Następnie (o godz. 11.30) mieszkańcy - udziałem orkiestry dętej OSP Krasocin i mażoretek - przejdą aleją Armii Krajowej  na plac Pod Skałkami  pod symboliczną bramę Niepodległości. Tam zaprezentowany zostanie  pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry i mażoretek .

O godzinie 12.30 zaplanowana  jest na placu  Pod Skałkami prezentacja wojskowego "Stara” przygotowywanego dla nowo tworzonych Wojsk Obrony Terytorialnych. Prezentowane będą także pojazdy strażackie i policyjne. Zaplanowano  ciepły poczęstunek dla uczestników.

Sędziszów

W Sędziszowie uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele Św. Brata Alberta. Po niej nastąpi przemarsz orkiestry dętej, pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców Sędziszowa pod Samorządowe Centrum Kultury, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający wszystkich, którzy zginęli podczas II wojny Światowej. Tam złożone zostaną wiązanki kwiatów i nastąpią okolicznościowe przemówienia. Później w Samorządowym Centrum Kultury występować będą dzieci i młodzież z Gimnazjum z Boleścic.

Około godz. 11.30 rozpocznie się natomiast Pierwszy Sędziszowski Bieg Niepodległości. Przygotowano go dla trzech grup wiekowych (szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych).

Małogoszcz

W Małogoszczu w przeddzień święta - 10 listopada o godz. 17.00 w Domu Kultury Marek Jończyk z IPN wygłosi wykład pod hasłem „ Działania Niepodległościowe Polaków”. Odbędzie się wówczas także występ małogoskiej orkiestry dętej i starachowickiego zespołu estradowego „Wiarusy”. 11 listopada o godz. 11.30 na małogoskim rynku przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki spotkają się poczty sztandarowe, delegacje i mieszkańcy Małogoszcza. O godz. 12.00 rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Wcześniej, o godz. 11.30 rozpocznie się również 3. Małogoska Gra Terenowa Dla Zmotoryzowanych. Jej celem jest odkrywanie śladów historii i walorów przyrodniczych ziemi małogoskiej.

Wodzisław

Obchody Święta Niepodległości w Wodzisławiu rozpocznie o godz. 11.15 zbiórka uczestników uroczystości i pocztów sztandarowych przy remizie OSP w Wodzisławiu i przemarsz do kościoła Św. Marcina. Tam o godz. 11. 30 odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji ojczyzny. O godz. 12.30 odbędzie się przemarsz pocztów sztandarowych w asyście Młodzieżowej Orkiestry Strażackiej, władz samorządowych i uczestników uroczystości na Plac Wolności oraz złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej. Od 13 trwać będzie część artystyczna z występami dzieci Samorządowej Szkoły Podstawowej w Lubczy zaprezentowana w strażnicy OSP w Wodzisławiu.

Sandomierz

W Sandomierzu uroczystości Święta Niepodległości rozpoczną się o 10.30 mszą w Bazylice Katedralnej. Po niej nastąpi przemarsz przed pomnik na cmentarzu katedralnym.

Ostrowiec Świętokrzyski

Tegoroczne uroczystości Święta Niepodległości w Ostrowcu Świętokrzyskim, jak co roku, będą organizowane przez władze gminy i powiatu. Z tej okazji zaplanowano nie tylko oficjalną część uroczystości, ale również wiele atrakcji.

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim z okazji Święta Niepodległości przygotowało specjalną ofertę edukacyjną, skierowaną do mieszkańców miasta, a przede wszystkim do tych najmłodszych.

Zajęcia, związane z kolejną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczną  się o godzinie 11:00 w Pałacu Wielopolskich.

Dzieci będą uczestniczyć w prezentacji o symbolach narodowych pt.: "Kto ty jesteś? Polak mały...", zostaną również przeprowadzone warsztaty plastyczne, podczas których będzie można wykonać dekoracje w barwach narodowych oraz wysłuchać opowieści "Powstańczy proporzec - legenda czy prawda?". Ponadto, organizatorzy przewidzieli wiele gier. Wstęp do Pałacu Wielopolskich jest bezpłatny.

Ponadto, w ramach obchodów święta organizowanych przez gminę, odbędzie się coroczny Ostrowiecki Bieg Niepodległości na dystansie 10km, do którego zgłosiło się już ponad 200 dorosłych. Ostrowieckie Biegi Niepodległości to jednak nie tylko bieg główny, ale również wiele konkurencji towarzyszących, skierowanych do dzieci i młodzieży, do których zgłosiło się już prawie 1300 dzieci.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama