Biblioterapia skutecznym sposobem pomocy

Data publikacji: 13.01.2017 14:59
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.01.2017 Kielce.Warsztaty w ŚCDN

13.01.2017 Kielce.Warsztaty w ŚCDN "Biblioterapia w pracy nauczyciela bibliotekarza" poprowadziła dr Wanda Matras-Mastalerz
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak leczyć za pomocą książek uczyli się dziś pedagodzy i bibliotekarze szkolni w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Biblioterapia, której tajniki przedstawiano, to skuteczny sposób, by pomóc między innymi dzieciom bardzo nieśmiałym oraz tym, które nie radzą sobie z agresją. Ale - jak podkreśla prowadząca warsztaty doktor Wanda Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie - odpowiedni dobór tekstów pomaga uporać się z bardzo szeroką gamą problemów.

- Od problemów dzieci najmłodszych, wtedy wykorzystujemy bajki psychoedukacyjne i psychoterapeutyczne, po problemy młodzieży w wieku dorastania, a także osób dorosłych i seniorów. Wtedy prowadzimy zajęcia z elementami psychoterapii - tłumaczy dr Wanda Matras-Mastalerz.

Jak mówi - badania potwierdzają, że biblioterapia działa. O skuteczności tej metody jest przekonana również Edyta Grabowska z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.
- Książka jako forma terapii może podsunąć dziecku gotowe sposoby na poradzenie sobie z daną sytuacją. Bohater książki przeżywa przygody i radzi sobie z problemami podobnymi do tych, które ma uczeń. Czytanie o tym może zainspirować dziecko do uporania się ze swoimi kłopotami - wyjaśnia Edyta Grabowska.

Tytuły książek, które pomogą nie tylko dzieciom, ale również osobom dorosłym cierpiącym na depresję, czy ludziom uzależnionym od Internetu i gier można znaleźć na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego www.biblioterapiatow.pl

Reklama