W Sędziszowie ruszył zakład produkcji biowęgla

Data publikacji: 25.01.2017 19:56
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
25.01.2017 Sędziszów. Otwarcie zakładu produkcji biowęgla

25.01.2017 Sędziszów. Otwarcie zakładu produkcji biowęgla
Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

W Sędziszowie firma Fluid uroczyście otworzyła jeden z pierwszych na świecie zakładów produkcji biowęgla. Oprócz ekologicznego paliwa w oparciu o własną technologię zakład będzie produkował m.in. ciepło oraz odnawialną energię elektryczną.

Jan Gładki prezes firmy "Fluid S.A” podkreśla, że kiedy zakład dojdzie do pełnej zdolności produkcyjnej, zwiększy ponad dwukrotnie ilość produkowanego biowęgla w Europie. W 2015 roku cała Europa wyprodukowała około 12 tysięcy ton biowęgla. Natomiast w sędziszowskim zakładzie od połowy tego roku produkcja ma wynosić 2 tony na godzinę, czyli około 16 tysięcy ton w skali roku. "Ten zakład to ogromny sukces, ponieważ nasza technologia ma na celu zagospodarowanie tych pozostałości, które w tej chwili tworzą wielkie zagrożenia emisji dwutlenku siarki, azotów, gazów cieplarnianych. My je wykorzystujemy, produkując biowęgiel" - dodaje prezes Gładki.

Profesor Zbigniew Bis, który na Politechnice Częstochowskiej kieruje katedrą Inżynierii Energii, z firmą Fluid współpracuje od ponad 17 lat. Technologia, która w zakładzie jest wdrażana powstała w oparciu o jego patent. Jak powiedział otwarcie zakładu to wielki dzień, na który czekał bardzo długo. Także zdaniem Wacława Szarka – burmistrza Sędziszowa – otwarcie zakładu to moment historyczny nie tylko dla firmy, ale również dla Sędziszowa oraz całej gminy, ponieważ to jedyny taki zakład na świecie. 

Obecnie firma Fliud zatrudnia około 30 osób. W związku z uruchomieniem nowego zakładu potrzebne będzie dodatkowe 10 osób przy bezpośredniej produkcji. Kolejne 10 może znaleźć pracę przy projektach i nadzorach inwestycyjnych.

Tagi do tego wpisu
Reklama