Podziel się życiem z innymi

Data publikacji: 26.01.2017 10:44
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
dr Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

dr Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim zostanie dziś zainaugurowana kampania „Podziel się życiem”. Jej celem jest propagowanie wśród społeczeństwa idei transplantacji narządów, szpiku kostnego oraz tkanek.

Jak mówi Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii - szpik jest dziś niezbędny przy leczeniu wielu chorób onkologicznych. To element, który wspomaga chemioterapię i umożliwia stosowanie większych dawek, które mogą skutecznie niszczyć  komórki nowotworowe. Niestety chemia powoduje spustoszenie w organizmie i aby wzmocnić pacjenta, niezbędny jest przeszczep szpiku. W ŚCO stosowane są autoprzeszczepy, ale nie w każdym przypadku można wykorzystać tę metodę. Stąd lekarze apelują, by osoby dobrej woli, zapisywały się do bazy dawców szpiku. Ich gest może uratować życie innej osobie.

Gość Radia Kielce zauważa, że od 2010 roku o jedną trzecią wzrosła liczba pacjentów onkologicznych. Trudno jednoznacznie wskazać na przyczyny takiego stanu, ale lekarze mówią, że jedną z nich może być zmodyfikowana żywość, brak ruchu i ciągły stres, który powoduje, że organizm jest osłabiony i podatny na choroby.

Posłuchaj Rozmowy Dnia

Reklama