Ostrowiecki SOR zostanie rozbudowany

Data publikacji: 31.01.2017 14:11
Kategoria: Zdrowie


Fot. Kalina Łabuz - Bębas / Radio Kielce

Ostrowiecki szpital powiatowy przygotowuje rozbudowę oddziału ratunkowego. Stara się przy tym o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Starosta ostrowiecki Zbigniew Duda poinformował, że planowany wkład własny inwestycji wyniesie 3 mln złotych, kwota dofinansowania zaś prawie 6 mln.

To kolejna próba zdobycia dofinansowania na SOR. Poprzedni projekt złożony w Ministerstwie Zdrowia zakładał 3 mln dofinansowania i 6 mln wkładu własnego. - Warunki nie były korzystne dla powiatu i dlatego nie skorzystaliśmy z dofinansowania - powiedział Zbigniew Duda. Obecny plan rozbudowy SOR zakłada powiększenie powierzchni i doposażenie oddziału.

Władze powiatu oraz dyrekcja szpitala planują również budowę specjalnego pawilonu, który rozwiązałby problem pacjentów pozostających pod wpływem alkoholu. Jego koszt oszacowano na milion złotych - Zwróciliśmy się do gmin w powiecie o dofinansowanie tego przedsięwzięcia, jeśli wyrażą zgodę, będziemy mieli budynek, w którym będą trzeźwieli pacjenci oraz nowoczesny SOR - powiedział starosta. Dodał, że liczy na uzyskanie od gmin kwoty 500 tys. złotych.

Władze Ostrowca Świętokrzyskiego już zadeklarowały wsparcie. - Wszyscy widzimy, jak wygląda sytuacja na SORze, więc nie odżegnujemy się od pomocy - powiedziała zastępca prezydenta Ostrowca Marzena Dębniak.

Tygodniowo na szpitalny oddział ratunkowy w Ostrowcu trafia średnio 40 osób pod wpływem alkoholu. Ich obecność utrudnia znacznie udzielanie pomocy medycznej innym pacjentom. Konkurs w Ministerstwie Zdrowia o dofinansowanie SOR ma być rozstrzygnięty na przełomie czerwca i lipca. Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, rozbudowa może ruszyć jeszcze pod koniec tego roku.

Reklama