Skansen... pszczelarski powstanie koło Łagowa

Data publikacji: 11.02.2017 07:00
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Pszczoła

Pszczoła
Fot. morgueFile free photo

W Sędku koło Łagowa powstanie skansen pszczelarski. Przetarg na opracowanie niezbędnej dokumentacji budowlano-wykonawczej ogłosił Związek Gmin Gór Świętokrzyskich.

Skansen o powierzchni ok. tysiąca metrów ma powstać na ogrodzonej działce w sąsiedztwie Ośrodka Twórczości Ludowej i boiska. Będzie można tam zobaczyć stare, np. powojenne ule oraz przedmioty używane dawniej przez pszczelarzy. W gminie Łagów od dawna istnieją tradycje pszczelarskie. Istniejące tam Koło Pszczelarzy działa od 50 lat i zrzesza 100 osób. To właśnie oni przekażą eksponaty - mówi wójt Łagowa Paweł Marwicki. Wielu pszczelarzy zachowało jeszcze stare ule i przyrządy. Część z nich wymaga renowacji, która także zostanie wykonana w ramach projektu. Poza przestrzenią wystawienniczą, powstaną też miejsca odpoczynku z ławkami i punktami do grillowania.

Jeden z inicjatorów stworzenia skansenu Andrzej Dąbrowski przyznaje, że jego rodzina od lat jest związana z pszczelarstwem. Teraz on także stara się szkolić swojego następcę, któremu będzie mógł przekazać pasiekę. Jak mówi, w skansenie będzie można zobaczyć ok. 40 starych uli i wszystko, co służy pszczelarzowi do codziennej pracy, np. dłuta, miotełki i stare kapelusze.

Skansen powstanie dzięki unijnej dotacji dla gmin Gór Świętokrzyskich i będzie kosztował ok. 120 tysięcy złotych. Będzie gotowy prawdopodobnie na początku przyszłego roku. Wstęp będzie bezpłatny.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama