Co z Centralnym Portem Lotniczym? W planach nie ma Obic

Data publikacji: 20.02.2017 14:26
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Obice wizualizacja

Obice wizualizacja
Fot. Port Lotniczy Kielce

Powraca pomysł budowy Centralnego Portu Lotniczego. Jest to jeden z priorytetów ekipy rządzącej - powiedział w Białymstoku prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Według projektu lotnisko miałby odprawiać docelowo od 50 do 60 milionów pasażerów rocznie i kosztować 25  - 30 miliardów złotych. Rozważana są trzy lokalizacje. W tym dwie między Łodzią i Warszawą. Kolejna koncepcja to rozbudowa portu w Modlinie podaje „Rzeczpospolita”. W planach nie pojawiają się jednak Obice.

Wojciech Lubawski prezydent Kielc zaznacza, że ratusz nie rezygnuje z pomysłu budowy Centralnego Portu Lotniczego w pobliżu stolicy województwa świętokrzyskiego. Podkreślił, że nikt poza Kielcami nie jest w stanie zrealizować tej inwestycji do 2022 roku. Także koszty inwestycji mogą być niższe niż w innych częściach kraju. Pod budowę lotniska w Obicach dotychczas wykupiono 630 hektarów, co stanowi 90% potrzebnych gruntów. Z budżetu miasta zainwestowano około 30 milionów złotych.

Zdaniem Wojciecha Lubawskiego Centralny Port Lotniczy powinien postać między dwoma największymi miastami, czyli Warszawą i Krakowem. Kraków jak mówi miejscem najczęściej odwiedzanym przez turystów z kolei Warszawa to centrum urzędowe i biznesowe. Jak dodał prezydent bez względu na decyzję Rządu ratusz będzie kontynuował przygotowania do budowy lotniska w Obicach.

Tagi do tego wpisu
Reklama