Tętniak niewykryty w porę grozi śmiercią

Data publikacji: 09.03.2017 16:03
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
dr n. med. Jarosław Miszczuk, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

dr n. med. Jarosław Miszczuk, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Gościem „Czasu na zdrowie” był dr n. med. Jarosław Miszczuk, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, szef Kliniki Chirurgii Naczyniowej WSZ w Kielcach.

  • Czym są tętniaki?

- Tętniaki to poszerzenia naczynia tętniczego o minimum 50% w stosunku do średnicy zdrowego naczynia. W przypadku aorty za tętniaka uważa się poszerzenia aorty powyżej 3 centymetrów. Wszystko to jednak są sprawy indywidualne. Czym innym jest bowiem poszerzenie do 3 centymetrów. U szczupłej, drobnej kobiety a czym innym u postawnego wysokiego mężczyzny. Jednym słowem tętniak tętniakowi nierówny. Za tętniak groźny przyjmuje się poszerzenie aorty powyżej 5 centymetrów.

  • Dlaczego tętniaki są groźne ?

- Tętniak może się pojawić w każdym naczyniu w organizmie. Zarówno w aortach i tętnicach kończyn dolnych , jak i tętnicach mózgowych. Wszystkie tętniaki są groźne. Niebezpieczne jest to, że tętniak nie daje żadnych objawów oraz to ,że w każdej chwili może pęknąć. Pęknięcie tętniaka w olbrzymiej liczbie przypadków kończy się zgonem. Do szpitala dociera tylko 50 % żywych pacjentów z pękniętym tętniakiem, z czego na salę operacyjną 25 % z czego ponad połowa umiera. Na szczęście śmiertelność planowanych operacji sposobem wewnątrznaczyniowym tętniaków wynosi 1 %.

  • Tętniak nie daje objawów. Jak zatem poznać, że powstał w organizmie?

- Zwykłe zrobienie USG jamy brzusznej po 60 roku może uratować życie. Brytyjczycy wyliczyli, że przesiewowe badania USG u mężczyzn po 60 roku życia  obniża śmiertelność w tętniakach o 45 %. Należy pamiętać, że mężczyźni zapadają na tętniaki czterokrotnie częściej niż kobiety.

  • Co powoduje powstawanie tętniaków?

- Tętniaki to choroba błony środkowej aorty. Aorta składa się z trzech warstw. Warstwa środkowa mówiąc ogólnie składa się z pewnych białek, które nadają specyficzną wytrzymałość na rozciąganie aorty. Z wiekiem skład białek się zmienia i aorta jest coraz bardziej wrażliwa na czynniki rozciągające np. ciśnienie tętnicze krwi. Generalnie na tętniaki chorują osoby starsze. 2 % mężczyzn po 60 i 4 % mężczyzn po 70 roku życia choruje na tętniaki. Występowanie tętniaków wzmacnia także palenie papierosów i to aż czterokrotnie. Są też pewne przesłanki, że na wystąpienie tętniaków może mieć wpływ przewlekł obturacyjna choroba płuc. Kobiety, cukrzycy oraz przedstawiciele rasy czarnej rzadziej chorują na tętniaki.

Posłuchaj rozmowy z dr n. med. Jarosławem Miszczukiem:

Tagi do tego wpisu
Reklama