Centralny Port Lotniczy nie w Obicach

Data publikacji: 14.03.2017 17:36
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Obice. Teren, gdzie miało powstać lotnisko

Obice. Teren, gdzie miało powstać lotnisko
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Centralny Port Lotniczy raczej nie zostanie zbudowany w podkieleckich Obicach. Jego powstanie jest już przesądzone- twierdzi Puls Biznesu. Według ustaleń gazety, potwierdzonych w trzech niezależnych źródłach, pełne poparcie dla tego projektu wyrażają Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki. Superlotnisko miałoby zostać wybudowane od podstaw. Jednak, co ważne dla naszego regionu, wśród proponowanych lokalizacji nie pojawiają się Obice.

O świętokrzyskiej lokalizacji nie wspomniał również wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit, który wczoraj w Skarżysku Kamiennej  ogłaszał kolejne etapy budowy trasy S7. Pytany o ewentualność powstania Centralnego Portu Lotniczego odpowiedział, że nic na razie nie jest potwierdzone, ale zaznaczył, że pod uwagę brane są dwa rozwiązania: rozbudowa lotniska w Modlinie oraz powstanie nowego, między Warszawą, a Łodzią.

Wojciech Lubawski prezydent Kielc liczył na to, że centralny port może powstać w Obicach. Teraz stwierdził, że nie będzie komentował kolejnych doniesień medialnych na ten temat. Prezydent dodał, że niezależnie od decyzji rządu, ratusz nie rezygnuje z pomysłu budowy Portu Lotniczego w Obicach, niezależnie od tego w jakim wymiarze miałoby ono funkcjonować.

Pod budowę lotniska w Obicach wykupiono 630 hektarów, co stanowi 90% potrzebnych gruntów. Z budżetu miasta zainwestowano około 30 milionów złotych. Budowy Centralnego Portu Lotniczego jest  jednym  z priorytetów ekipy rządzącej. Według projektu lotnisko miałby odprawiać docelowo od 50 do 60 milionów pasażerów rocznie. Wiadomo, że inwestycja nie zostanie wsparta środkami unijnymi.

Tagi do tego wpisu
Reklama