Porozmawiają o nieswoistych zapaleniach jelit

Data publikacji: 30.03.2017 15:23
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wojewódzka Biblioteka Publiczna

Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

W sobotę w Kielcach odbędzie się Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit. To choroba rzadka. W Polsce na te przypadłość cierpi około 50 tysięcy osób, a co czwarta z nich jest niepełnoletnia. Jak informuje Piotr Wójcik z Towarzystwa „J-elita”, do nieswoistych zapaleń jelit zalicza się chorobę Leśniowskiego - Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz mikroskopowe zapalenie jelita.

- Każda z tych chorób ma nieco inną charakterystykę, ale część objawów jest wspólna dla wszystkich. To najczęściej bardzo uciążliwe biegunki, silny ból brzucha i nienaturalny spadek masy ciała. Schorzenie najczęściej uaktywnia się pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Nieswoiste zapalenie jelit, to choroba nieuleczalna, a terapia polega na doprowadzeniu chorego do remisji i jak najdłuższym jej utrzymaniu – wyjaśnia Piotr Wójcik.

Jak dodaje, nieswoiste zapalenie jelit najczęściej dotyka osoby młode. Choroba często burzy im całe dotychczasowe życie. Jest schorzeniem bardzo wstydliwym, stąd świadomość społeczna na jej temat jest znikoma.

- Dlatego dzień edukacji o tej chorobie będzie okazją do spotkania i porozmawiania z uznanymi gastroenterologami z całej Polski. Obecni będą też psycholog i dietetyk. Spotkanie będzie także szansą na spotkanie innych chorych i na wymienienie się z nimi doświadczeniami. Chodzi nam też o uświadamianie ludzi na temat tej choroby i co powinno wzbudzić ich niepokój – dodaje Piotr Wójcik.

Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Ściegiennego w Kielcach. Spotkanie rozpocznie się o 10.00 i potrwa do 13.00. Wstęp jest bezpłatny.

Tagi do tego wpisu
Reklama