Region stawia na profilaktykę

Data publikacji: 13.04.2017 13:47
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Ponad 12 tysięcy kobiet, z 80 gmin województwa świętokrzyskiego zostanie objętych kampanią informacyjną, dotyczącą profilaktyki raka szyjki macicy oraz raka piersi. Świętokrzyskie Centrum Onkologii podpisało dziś umowę z ośmioma placówkami, które będą prowadziły akcje na swoim terenie.

Jak informuje Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, będzie to pierwszego kampania edukacyjna na tak dużą skalę. - Do tej pory, samorząd realizował różnego rodzaju działania profilaktyczne, ale nie w tak szerokim zakresie i przy pomocy partnerów kampanii. Mam nadzieję, że dzięki akcji więcej osób będzie wykonywało badania profilaktyczne. Nie chcemy straszyć chorobą, a edukować, że wcześnie wykryta jest wyleczalna – dodaje Adam Jarubas.

Przychodnie i poszczególne samorządy zorganizują spotkania, podczas których specjaliści będą przekonywać panie do wykonywania badań profilaktycznych. Jak informuje Ireneusz Gliściński, wójt gminy Krasocin, ogłoszenia o spotkaniach będą zamieszczane na bilbordach i plakatach. Będą o nich także przypominali podczas mszy księża oraz nauczyciele na wywiadówkach.

Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii przyznaje, że na badania profilaktyczne zgłasza się wciąż za mało pacjentów. - Mamy nowoczesny szpital, znakomitych specjalistów, ale brakuje w społeczeństwie świadomości dbania o zdrowie. Dzisiaj niestety 75% pacjentów, którzy do nas trafiają, to pacjenci w trzecim lub czwartym stopniu zaawansowania choroby. To oznacza, że sami chorzy zmniejszają szanse wyleczenia choroby – stwierdza Stanisław Góźdź.

W ramach kampanii, która potrwa dwa lata i kosztować będzie prawie 9 mln zł, cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie również odwiedzał poszczególne miejscowości. ŚCO zamierza także kupić jeszcze jeden mammobus, by zwiększyć dostępność do badań profilaktycznych.

Tagi do tego wpisu
Reklama