Jędrzejowska ortopedia przestanie istnieć?

Data publikacji: 20.04.2017 16:20
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Złamana ręka, gips, ortopedia

Złamana ręka, gips, ortopedia
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Oddział ortopedyczny szpitala w Jędrzejowie może przestać istnieć. Jednostka wykonuje wyłącznie planowe operacje i nie ma części urazowej, a w związku z tym prawdopodobnie nie będzie finansowany ryczałtowo w nowej sieci szpitali.

Robert Frańczak - wiceprezes zarządu spółki ArtMedik, dzierżawiącej lecznicę wyjaśnia, że kiedy oddział rozpoczynał pracę, NFZ ogłosił w powiecie jędrzejowskim tylko konkurs na ortopedie w trybie planowym. Od tego czasu, żadne dodatkowe postępowanie nie było ogłaszane, a umowy wcześniej zawarte są tylko przedłużane.

Brak finansowania oddziału ortopedycznego może zachwiać całym szpitalem, ponieważ 1/3 przychodu lecznicy przynosi właśnie ta jednostka. Dzięki temu udaje się utrzymywać także oddział ratunkowy i hospicjum.

Zdaniem Beaty Szczepanek - rzecznika prasowego świętokrzyskiego oddziału NFZ, jest jeszcze za wcześnie, by wyrokować które szpitale i oddziały znajdą się w sieci. Jak mówi, lista ma być opublikowana 27 czerwca. Dodaje, że NFZ zamierza ogłaszać konkursy na pozostałe świadczenia, które będą potrzebne w regionie. Może w nich wystartować również jędrzejowska placówka.

Na jędrzejowskiej ortopedii wykonuje się od 1000, do 1500 zabiegów rocznie. To m.in. operacje stawów kolanowych, artroskopie barków i biodra.

Reklama