Mammografia jest bezpieczna dla pacjentki

Data publikacji: 26.04.2017 14:34
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
dr Małgorzata Biskup

dr Małgorzata Biskup
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

O profilaktyce raka piersi i znaczeniu wykonywania badań mammograficznych mówi się bardzo dużo, jednak w województwie świętokrzyskim, podobnie jak w całym kraju, niestety wzrasta zachorowalność na raka piersi. Co roku na te chorobę zapada około 17 tysięcy Polek. Na ten temat rozmawiamy z dr Małgorzatą Biskup, fizjoterapeutą z Zakłady Rehabilitacji w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Brak świadomości, wstyd, poczucie, że mnie tak choroba nie dotknie, zabieganie. Który z tych czynników przyczynia się do wciąż zbyt małej zgłaszalności kobiet na badania mammograficzne?

Każdy z nich, zależne to jest od kobiety. Obecnie u 25% pań, u których rozpoznano jakikolwiek nowotwór ma zdiagnozowanego raka piersi. Jednym z  powodów tak dużej liczby chorych kobiet jest rozwój cywilizacyjny. Duże znaczenie ma także podłoże genetyczne. Czyli pacjentki mogą mieć zmiany w genach, które będą powodowały mutacje. Na szczęście jest tez dobra wiadomość, ponieważ wraz ze wzrostem zachorowania, wzrasta też przeżywalność, spada liczba zgonów.  W ŚCO rocznie specjaliści wykonują ponad 600 zabiegów chirurgicznych, tylko w związku z rakiem piersi. Przeprowadzają zarówno operacje radykalne, jak i mastektomie podskórne, czy operacje oszczędzające.

- Jak często kobiety powinny wykonywać mammografię?

Panie po skończeniu 35 roku życia to badanie powinny wykonywać co dwa lata, a po skończeniu 50 lat mammografię powinny mieć wykonaną raz na rok. Wiąże się to z tym, że ryzyko zachorowania na raka piersi po 50 roku życia wzrasta nawet 10 krotnie w porównaniu z panami młodszymi. Natomiast kobiety do 35 roku życia powinny wykonywać badania USG. Jednak najważniejsze jest to, by kobiety które ukończyły 20 rok życia same badały swoje piersi. I by robiły to regularnie. 80% zmian wyczuwalnych przez nasze pacjentki nie jest zmianami złośliwymi, Natomiast każdą z nich trzeba skonsultować z lekarzem.

- Czy badanie mammograficzne jest bezpieczne dla pacjentki? Wiele kobiet obawia się promieniowania.

Nie powinnyśmy się bać badania. Trwa ono zaledwie 3 minuty i co prawda generuje pewną dawkę promieniowania, ale jest ona zupełnie bezpieczna dla pacjenta. Ta dawka w aparatach cyfrowych, którymi dysponuje Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest zupełnie nieszkodliwa.    

- W województwie świętokrzyskim realizowany będzie program profilaktyczny mający na celu zachęcenie kobiet do wykonywania mammografii. Jak konkretnie zamierzacie zachęcić kobiety do wykonania takiego badania?

Odwiedzimy 80 gmin i w każdej z nich zorganizujemy spotkani edukacyjne nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn. Mamy nadzieję, że także panowie będą zachęcać swoje żony, partnerki, czy córki by dbały o swoje zdrowie i wykonywały badania profilaktyczne. Jeżeli zwiększymy zgłaszalność będziemy w stanie wykryć chorobę we wczesnym jej stadium. Dzięki temu będziemy jeszcze skutecznie pomagać naszym pacjentkom.

Tagi do tego wpisu
Reklama