Jaka dieta właściwa dla pacjentów onkologicznych?

Data publikacji: 10.05.2017 15:32
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze


Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Pacjenci onkologiczni zarówno w trakcie leczenia , jak i po jego zakończeniu muszą pamiętać o stosowaniu właściwej diety, która pomoże im w powrocie do zdrowia. Na co zwracać uwagę, co wyeliminować z jadłospisu oraz jakie produkty powinny się w nim znaleźć – o tym rozmawiamy z dr Anną Tokarska kierownikiem Działu Żywienia Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

-Pani doktor czy osoba chora onkologicznie musi zmienić swoją dietę?

Żywienie pacjentów onkologicznych jest podstawowym procesem zintegrowanego leczenia onkologicznego. Jeżeli pacjent ma odpowiednią ilość energii, białka i wszystkich składników odżywczych to zdecydowanie łatwiej przechodzi leczenia. Szybciej wraca do zdrowia a rekonwalescencja jest szybsza. Dobre ,prawidłowe żywienie pozwala takiemu choremu nie tylko na szybszy powrót do zdrowia ale także utrzymanie tego zdrowia.

-Zapewne istotne jest to, by jak najwcześniej wdrożyć odpowiednią dietę?

Tak. Już będąc w szpitalu, kiedy rozpoczyna się proces leczenia ,pacjent zostaje objęty opieką dietetyków. W zależności od rodzaju schorzenia ,a także stosowanych terapii chorzy otrzymują dostosowaną do ich potrzeb dietę . Dla pacjenta onkologicznego podstawowym składnikiem odżywczym jest białko. Na przykład pacjenci po chemioterapii nie mają łaknienia, towarzyszą mu mdłości i wymioty. Tacy pacjenci tracą zapasy białka ustrojowego dlatego należy to uzupełniać. Pacjenci często pytają czy mogą jeść białko, bo gdzieś wyczytali, że białko odżywia komórki nowotworowe. Chciałam wyraźnie podkreślić, że tacy chorzy muszą mieć koniecznie uzupełniane białko, by móc ich skutecznie leczyć.

-W jakich produktach jest najwięcej białka?

Na pierwszym miejscu plasuje się czyste mięso. Dużo białka jest także w jajkach, ale proszę pamiętać, że zawartość czystego białka jest zdecydowanie wyższa w żółtkach, nie jak wszyscy myślą w białku jaj. Zdecydowanie mniej białka jest w takich produktach jak biały ser czy mleko. Kupując biały ser warto pamiętać, by kupować taki na wagę zawijany w pergamin a nie próżniowe pojemniki.

-Powiedziała Pani, że w zależności od rodzaju nowotworu dieta dla każdego pacjenta będzie inna. Czy informacje o tym co jeść otrzymamy od lekarzy prowadzących?

Oczywiście. Każdy pacjent opuszczając szpital po leczeniu otrzymuje od swojego lekarza informację o tym jaką dietę powinien stosować. Inna dieta będzie obowiązywała pacjenta z rakiem jelita grubego, inna kogoś kto przeszedł nowotwór tarczycy , a jeszcze inna pacjenta z rakiem prostaty na przykład. Pacjenci po nowotworach nerek ( po usunięciu jednej z nerek) maja w swojej diecie zdecydowanie mniej białka niż pozostali.

Ważne jest to, by pamiętać o przestrzeganiu właściwej diety. Umożliwi to osobom chorym szybszy powrót do zdrowia.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama