Świętokrzyskie szpitale poprawią jakość opieki nad pacjentem

Data publikacji: 19.05.2017 12:05
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
02.12.2016 Kielce. Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz odwiedził Wojewódzki Szpital Zespolony.

02.12.2016 Kielce. Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz odwiedził Wojewódzki Szpital Zespolony.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wszystkie świętokrzyskie lecznice znajdą się w sieci szpitali, która zacznie obowiązywać od 1 października. Zapowiedział to w Kielcach wiceminister zdrowia- Marek Tombarkiewicz. Przypisanie szpitala do jednej z trzech grup będzie zależało od liczby oddziałów, którymi dysponuje. Z tym z kolei będzie się wiązał sposób finansowania placówki.

Marek Tombarkiewicz przypomniał, że było zagrożenie, iż do sieci nie wejdzie szpital w Kazimierzy Wielkiej, ale ostatecznie został wpisany na listę. - Dostosowaliśmy kryteria do takich właśnie sytuacji lokalnych, gdzie jedyny szpital w powiecie mógłby nie wejść do sieci. To ważne, żeby taka placówka z jednym oddziałem mogła funkcjonować- dodaje Marek Tombarkiewicz. Zgodnie z założeniami, szpital pierwszego stopnia musi mieć przynajmniej dwa oddziały. Taka jednostka będzie dostawała z ministerstwa stałe kwoty, zbliżone do dotychczasowych dochodów. W przypadku szpitali drugiego stopnia, pieniądze na działalność podstawowych oddziałów też będą stałe, a oddziały bardziej specjalistyczne będą podlegały procedurze konkursowej. Może to oznaczać, że nie wszystkie lecznice, po zmianach będą miały te same oddziały co teraz.

                                           fot. Iwona Murawska

Szpitale trzeciego stopnia, czyli wysokospecjalistyczne będą uzyskiwały kontrakt wyłącznie po konkursie. Wiceminister Marek Tombarkiewicz zapewnia, że nowe rozwiązanie, zaproponowane przez rząd poprawi opiekę nad pacjentem, który wychodzi ze szpitala. - Szpitale przyjmują chorych, wykonują świadczenia, a gdy pacjent wychodzi i potrzebne jest dalsze leczenie, np. rehabilitacja, jest pozostawiony sam sobie. Na własną rękę musi szukać poradni. Nasza filozofia zakłada, że pacjent w momencie wyjścia ze szpitala będzie miał już ustalony konkretny termin na poradę w poradni specjalistycznej przyszpitalnej – wyjaśnia Marek Tombarkiewicz.

W naszym regionie szpitalami podstawowymi, czyli pierwszego stopnia będą lecznice m.in. w Pińczowie, Jędrzejowie, Opatowie i Chmielniku. Drugiego w Końskich, Starachowicach i Ostrowcu Świętokrzyskim. Natomiast trzeciego stopnia Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach oraz szpital w Sandomierzu. W odrębnej kategorii, szpitali specjalistycznych, znalazły się natomiast Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze.

Lista szpitali z przypisaniem do odpowiedniego poziomu, zostanie opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia do 27 czerwca.

Tagi do tego wpisu
Reklama