Zmiany na rynku pracy. Przepisy będą uproszczone

Data publikacji: 19.05.2017 15:17
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.05.2017 Kielce. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wraz z parlamentarzystami podczas konferencji prasowej w ŚUW.

19.05.2017 Kielce. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wraz z parlamentarzystami podczas konferencji prasowej w ŚUW.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Działanie urzędów pracy wymaga zmiany - podkreślał w Kielcach Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Trwają prace nad nową ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy mają zostać uproszczone.

Jedną z propozycji jest zwiększenie kompetencji dyrektorowi pośredniaka, który mógłby podejmować decyzje związane z rynkiem pracy.

- Zniesione zostałoby profilowanie bezrobotnych, które dla wielu okazało się stygmatyzujące - mówi wiceminister.

Zniesione mają być też limity wiekowe, dzięki czemu pomoc będą mogły uzyskać także osoby po 30. roku życia. Zdecydowanie większe wsparcie ma trafiać do miejscowości, w których bezrobocie jest najwyższe. Zmienić ma się też sposób wspierania osób długotrwale bezrobotnych.

Zmiany na pewno nie wejdą w życie w tym roku. Być może uda się je wprowadzić za rok.

- Szansą dla świętokrzyskich powiatów, w których sytuacja zatrudnieniowa jest słabsza jest przyciągnięcie dużych inwestorów - mówi poseł Krzysztof Lipiec.

Największe problemy z bezrobociem są w północnej części regionu, w powiatach starachowickim, ostrowieckim, a przede wszystkim skarżyskim, gdzie bezrobocie sięga 19 proc. Parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości zabiegają o to, żeby tam zostały zlokalizowane ważne inwestycje, m.in. sektora energetycznego.

- Świętokrzyskie ma duży potencjał, szczególnie jeśli chodzi o kadrę inżynieryjno-techniczną - dodał poseł.

Senator Krzysztof Słoń dodał, że ważne są też działania resortu dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych. Od lat są one w słabszej sytuacji na rynku pracy. Senator wyraził nadzieję, że ministerialne programy zmienią tę sytuację i pozwolą na zatrudnienie przynajmniej kilku tysięcy niepełnosprawnych w kraju.

Obecnie w Polsce bezrobocie jest najniższe od 26 lat. W województwie świętokrzyskim wynosi 9,9 proc. Rząd przeznacza ponad 6 mld 600 mln zł z Funduszu Pracy na aktywne zwalczanie bezrobocia. Z tej kwoty ponad 180 mln zł trafia do województwa świętokrzyskiego. Resort chce, by te pieniądze były lepiej wydawane i żeby powstawało dzięki nim, np., więcej stałych miejsc pracy.

Reklama