Więźniowie z dziećmi w teatrze

Data publikacji: 30.05.2017 21:36
Kategoria: Kultura /Źródło: Katarzyna Prędotka
30.05.2017 Kielce. Konferencja przed letnim sezonem w Teatrze Kubuś

30.05.2017 Kielce. Konferencja przed letnim sezonem w Teatrze Kubuś
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

„TEATR, MAMA, TATA i JA”, to kolejny projekt realizowany w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku jest to już trzecia edycja tego programu, na realizację którego środki zostały przyznane na okres trzech lat do 2019 roku. To akcja skierowana do rodziców, którzy aktualnie przebywają w zakładzie karnym półotwartym, umożliwiająca im widywanie swoich dzieci.

Aby osoba karana mogła wziąć udział w zajęciach, musi najpierw sama wyrazić, zgodę. Następnie odpowiednie osoby z aresztu śledczego badają i sprawdzają dokumentację osadzonych. Przeprowadzają wywiad środowiskowy, z którego wynika jaka relacja łączy skazanego z bliskimi, a następnie oceniany jest motyw udziału w projekcie.

Obecnie do programu zakwalifikowano osiem rodzin: czterech mężczyzn ojców i cztery kobiety matki. W projekcie bierze udział czternaścioro dzieci od 5 do 16 lat. Organizatorzy chcąc, aby docelowo w warsztatach uczestniczyło 10 rodzin. Przewidziana będzie również wystawa podsumowująca działania „TEATR, MAMA, TATA i JA”.

Jeden z fotografów biorących udział w projekcje - Marcin Jarosław Białek, podkreśla, że jest to trudne zadanie, ale jednocześnie bardzo ciekawe. Nie można pokazywać twarzy osób karanych, trzeba szukać takich rozwiązań artystycznych, które równie dobrze oddadzą emocje i atmosferę tych spotkań.

Warsztaty będą opierać się między innymi na zajęciach muzycznych teatralnych. Oprócz walorów artystycznych i terapeutycznych, spotkania będą mieć przede wszystkim wymiar resocjalizacyjny, gdyż takie jest najważniejsze założenie programu. Łączna kwota pozyskanych środków na projekt to 111 000 złotych.

Reklama