73. rocznica zamachu na Franza Wittka. Kielce pamiętają o akcji żołnierzy AK

Data publikacji: 13.06.2017 11:34
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce, uroczystości związane z 73. rocznicą udanego zamachu na szefa siatki konfidentów Gestapo Franza Wittka

Kielce, uroczystości związane z 73. rocznicą udanego zamachu na szefa siatki konfidentów Gestapo Franza Wittka
Fot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

W Kielcach odbyły się uroczystości związane z 73. rocznicą udanego zamachu na szefa siatki konfidentów Gestapo Franza Wittka. Rozpoczęła je msza święta w Bazylice Katedralnej. Później uczestnicy przeszli na ulicę Solną. Przed pomnikiem upamiętniającym udany zamach na Franza Wittka, złożone zostały kwiaty i wieńce.

Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego, przypomniał, że działalność Franza vel Hans Wittka była bardzo niebezpieczna zarówno dla podziemnego państwa, jak i ludności cywilnej zaangażowanej w opór przeciwko okupantowi. Zaznaczył, że kilkanaście razy próbowano go zlikwidować. Dopiero 15 czerwca 1943 roku udało się to żołnierzom Armii Krajowej.

Rafał Nowak dodał, że aby uatrakcyjnić obchody, żeby to nie był tylko suchy wykład o tamtych wydarzeniach, zorganizowano terenową grę edukacyjną poświęconą tematyce Armii Krajowej oraz wydarzeniom sprzed 73 lat. Zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 26 w Kielcach.

Zamach na Franza Wittka został przeprowadzony 15 czerwca 1944 roku, na rogu ulic Solnej i dzisiejszej Paderewskiego, a dokonała tego grupa bojowa AK pod dowództwem ppor. Kazimierza Smolaka.

Organizatorem uroczystości był  Zarząd Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach.

Reklama