Znamy laureatów plebiscytu "O Dziką Różę"

Data publikacji: 18.06.2017 21:00 / Data aktualizacji: 18.06.2017 21:00
Autor: Ryszard Koziej / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.06.2017 Kielce. Teatr im. Stefana Żeromskiego. Gala plebiscytu

18.06.2017 Kielce. Teatr im. Stefana Żeromskiego. Gala plebiscytu "o Dziką różę".
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Magdalena Grąziowska otrzymała w tym roku statuetkę „Dzikiej Róży” dla najlepszej aktorki w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Za najlepszego aktora widzowie uznali Wojciecha Niemczyka.

Dziennikarze kieleckich mediów aktorską nagrodę przyznali Gabrielowi Gietzky'emu, który reżyserował spektakl „Zabić celebrytę” i w ostatniej chwili zastąpił w głównej roli Andrzeja Platę, który miał wypadek i nie mógł zagrać w przedstawieniu.

Zarówno kielecka publiczność jak i dziennikarze uznali, że najlepszym spektaklem minionego sezonu była sztuka „Harper” Simona Stephensa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Magdalena Grąziowska grająca w tym spektaklu tytułową rolę podkreśla, że jest to dowód na to, że kielecka publiczność nie oczekuje w teatrze wyłącznie lekkich komedii.

Tradycyjnie swoje nagrody przyznały również poszczególne redakcje kieleckich mediów, Radio Kielce w tym roku wyróżniło Michała Kotańskiego jako reżysera spektaklu dyplomowego krakowskich studentów „Opowieści Lasku Wiedeńskiego” a wcześniej adaptacji „Dziejów Grzechu” Stefana Żeromskiego, doceniając w jego pracy wierność wobec literackiego oryginału z umiejętnością opowiadania dawnym tekstem o dylematach współczesnych ludzi. „Dzieje Grzechu” przygotowane na nowo dla Teatru Telewizji w środę będą prezentowane na festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie.

Po raz pierwszy swoją nagrodę przyznało Stowarzyszenie imienia Edwarda Kusztala, zmarłego w ubiegłym roku legendarnego aktora kieleckiej sceny. Laureatką nagrody, którą wręczały żona i córka Aktora Jolanta i Magdalena Kusztal została aktorka Beata Pszeniczna.

Podczas gali aktorzy wychodząc na scenę solidarnie podziękowali swojemu koledze Marcinowi Brykczyńskiemu, który po 17 latach pracy w Kielcach żegna się z teatrem nie mając przedłużonego kontraktu.

W 25. plebiscycie "O Dziką Różę" oddano ponad 500 ważnych głosów. Kielce są jedynym miastem w Polsce, gdzie widzowie dzięki dotacji Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego mają możliwość w jednym tygodniu czerwca za darmo obejrzeć wszystkie premiery sezonu teatralnego.

Reklama