Sprawdź placówki wpisane do Sieci Szpitali

Data publikacji: 27.06.2017 19:58 / Data aktualizacji: 28.06.2017 12:30
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Kielce. 06.06.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował listę placówek, które zakwalifikowały się do tzw. sieci szpitali.

W województwie świętokrzyskim w wykazie znalazło się w sumie 20 szpitali. Do sieci zakwalifikowały się wszystkie szpitale, z wyjątkiem Polsko-Amerykańskich Klinik Serca ze Starachowic oraz Centrum Kardiologii Inwazyjnej Intercard w Pińczowie. Są jednak szpitale, w których nie wszystkie oddziały weszły do sieci.

Takimi placówkami są m.in. szpitale powiatowe w Busku-Zdroju i Staszowie, które posiadają oddział geriatryczny. Jednak jak podkreśla Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, nie oznacza to, że te oddziały przestaną istnieć. Świadczenia będą rozliczane na oddziale wewnętrznym, a pacjent będzie miał taką samą opiekę, jak dotychczas.

Małgorzata Kiebzak, dodaje że w szpitalu w Jędrzejowie do sieci nie zakwalifikował się oddział ortopedii i traumatologii ruchu. Z kolei w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze do sieci nie zakwalifikował się oddział alergologiczny. Jednak w związku z tym, że jest to jedyny w województwie oddział tego typu, NFZ ogłosi konkurs na te świadczenia. Wiadomo również, że szpital w Chmielniku chciałby w swoich strukturach uruchomić alergologię.

Jak dodaje Małgorzata Kiebzak, z kolei w szpitalu w Końskich do sieci nie zakwalifikowały się aż cztery oddziały. Są to dermatologia, reumatologia, gastroenterologia i chirurgia naczyniowa.

Z kolei w szpitalu w Pińczowie do sieci nie zakwalifikował się oddział okulistyczny, w szpitalu w Starachowicach reumatologia, a w Szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oddział chirurgii szczękowo-twarzowej oraz ortopedia i traumatologia ruchu.

We wszystkich tych przypadkach dyrekcja świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przeanalizuje zasadność funkcjonowania tych oddziałów i jeżeli będzie taka potrzeba na te świadczenia ogłoszone zostaną konkursy.

Zdaniem Agaty Wojtyszek, wojewody świętokrzyskiego, dzięki wprowadzeniu sieci szpitali skrócą się kolejki do specjalistów i pacjent będzie pod kompleksową opieką.

Na funkcjonowanie szpitali przeznaczone będzie 93% środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Pozostałe 7% środków będzie przeznaczone na konkursy w których będą mogły wystartować lecznice, które nie zakwalifikowały się do sieci. Natomiast placówki, które znalazły się w tzw. sieci szpitali mają gwarancję, że Narodowy Fundusz Zdrowia zawrze z nimi umowę bez konieczności uczestniczenia w konkursie.

Sieć szpitali wejdzie w życie 1 października i będzie obowiązywała przez najbliższe cztery lata.

 

 

POBIERZ LISTĘ SZPITALI Z WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama