Remont CMK. Duże utrudnienia dla pasażerów kolei

Data publikacji: 07.07.2017 20:09 / Data aktualizacji: 10.07.2017 06:55
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
14.12.2014 Pendolino we Włoszczowie

14.12.2014 Pendolino we Włoszczowie
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Dziś rozpoczyna się remont Centralnej Magistrali Kolejowej na odcinku Opoczno Południowe - Knapówka. W związku z tym podróżni muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami.

Przez niemal połowę wakacji, od 10 lipca do 10 sierpnia, linia nr 4 pozostanie zamknięta. W tym czasie wyremontowany ma zostać odcinek o długości 70 kilometrów.

Prace na tym fragmencie mają być prowadzone 24 godziny na dobę. Pociągi dalekobieżne będą jeździły trasą zmienioną. W większości pojadą przez Częstochowę i Koluszki linią nr 1, także linią nr 8 i 22. Niektóre pociągi kursujące między Warszawą i Krakowem zamiast Centralną Magistralą Kolejową pojadą przez Kozłów, Jędrzejów, Kielce, Skarżysko i Radom. Inne składy natomiast przez Koluszki, Tomaszów Mazowiecki, Radom, Kielce i Jędrzejów lub przez Piotrków Trybunalski i Częstochowę.

Dodatkowo PLK przebuduje stacje: w Olszamowicach, a także we Włoszczowie Północ, gdzie planowana jest budowa nowego peronu. Zapewni on bezkolizyjną obsługę pociągów mających postój na stacji. Zostanie wyposażony w wiaty, ławki, tablice informacyjne i funkcjonalne oświetlenie. Będzie także dostosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Oprócz tego, wybudowane zostanie przejście podziemne.

Modernizacja Centralnej Magistrali Kolejowej ma się zakończyć do końca roku. Celem projektu jest dostosowanie techniczne linii, żeby pociągi mogły osiągać prędkość 200 km/h, a w przyszłości 230 km/h. W założeniu, remont ma przyczynić się do zwiększenia przepustowości linii, a także poprawy bezpieczeństwa podróżnych. Wartości realizowanych inwestycji to ponad 162 mln zł.

Zmiany w kursowaniu pociągów:

Większość pociągów relacji Warszawa-Kraków/Katowice/Wrocław oraz Łódź-Kraków kursować będzie zmienioną trasą przez Skierniewice i Częstochowę.

Dwa pociągi: EIP relacji Warszawa-Wrocław/Jelenia Góra oraz EIC relacji Warszawa-Wrocław/Szklarska Poręba pojadą przez Łódź, z postojem na stacji Łódź Widzew.

Czas podróży na trasie Warszawa-Kraków w zależności od pociągu wydłuży się od kilkunastu minut do ponad godziny. Natomiast czas przejazdu między stolicą a Wrocławiem oraz Katowicami wzrośnie o około 40 min.

Ponadto podróż z Łodzi do Krakowa wydłuży się od 15 do 35 min.

Zmiany w relacjach Kraków-Kielce-Olsztyn dotyczą trzech pociągów: IC Żeromski, IC Kolberg, IC Orłowicz.

Na odcinku Warszawa-Kielce pojadą zmienioną trasą przez Radom i Skarżysko-Kamienną. W związku z tym, pasażerowie będą mogli skorzystać z dwóch dodatkowych postojów na stacjach Włoszczowa i Kielce Czarnów.

Na czas objazdów PKP Intercity zwiększy liczbę dostępnych biletów w ofercie Super Promo, czyli puli najtańszych biletów na połączenie ekspresowe EIP - Pendolino oraz EIC dla pociągów kursujących do/z Warszawy do/z Wrocławia, Katowic oraz Krakowa.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama