ŚCO stawia na profilaktykę. Bo kobiety niechętnie zgłaszają się na badania

Data publikacji: 19.07.2017 13:35
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Mammobus

Mammobus
Fot. Krzysztof Żołądek / Radio Kielce

Kampanię dotyczącą profilaktyki raka szyjki macicy i piersi rozpoczęło dziś we Włoszczowie Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Akcja swoim zasięgiem obejmie wszystkie gminy naszego województwa. Jak informuje profesor Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO, w naszym regionie nadal zbyt mało pań zgłasza się na takie badania.

W pierwszym półroczu 2016 roku mammografię wykonało 42% kobiet, a w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku zaledwie 38%. Jeszcze gorzej jest ze zgłaszaniem się na badania cytologiczne. W pierwszym półroczu 2016 roku z tego badania skorzystało zaledwie 22% kobiet, a od stycznia do czerwca tego roku już tylko 20,5%.

- W ramach kampanii odbywać się będą spotkania informacyjno - edukacyjne oraz darmowe badania w specjalnym cytomammobusie - informuje Izabela Opalińska, rzecznik szpitala.

Warunkiem bezpłatnego dowozu na badania mammograficzne i cytologiczne do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii jest zebranie się co najmniej pięcioosobowej grupy. By zamówić taki transport należy zadzwonić pod numer 609 990 033 w przypadku badań cytologicznych, natomiast w sprawie badań mammograficznych pod numer 607 778 888.

Kampania potrwa do końca przyszłego roku. Więcej na jej temat będzie w jutrzejszej rozmowie dnia. Początek audycji o 8.30.

Reklama