Przyjaciele utworzą fundację im. Pawła Pierścińskiego

Data publikacji: 26.07.2017 14:14
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze
13.07.2017 Kielce. Wystawa zdjęć Pawła Pierścińskiego w Dworku Laszczyków.

13.07.2017 Kielce. Wystawa zdjęć Pawła Pierścińskiego w Dworku Laszczyków.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przyjaciele i miłośnicy twórczości Pawła Pierścińskiego stworzą fundację jego imienia. Pomysłodawczynią jej powołania jest Małgorzata Sajkiewicz, która chciała upamiętnić wybitnego fotografika. Na podobny pomysł wpadli równolegle: publicysta Jerzy Daniel oraz prezes drukarni „Duet” - Stanisław Karczmarczyk.

Instytucja będzie działać dwutorowo. Przede wszystkim ma promować twórczość Pawła Pierścińskiego i kieleckiej szkoły krajobrazu. Jej założyciele, chcą na początek zdigitalizować zbiory artysty, aby w przyszłości móc je publikować. Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych zaznacza, że twórczość fotografika jest wartością samą w sobie, może przy tym znacznie się przyczynić do promowania miasta i wyjątkowego zjawiska w sztuce, jakim jest kielecka szkoła krajobrazu.

Fundacja chce też wspierać młodych artystów. Ma temu slużyć generowanie różnego rodzaju działań, które pozwolą im rozpoczynać drogę twórczą, rywalizować ze sobą, a także dać możliwość wyboru tych najlepszych i nagradzanie ich.

W skład fundacji wejdzie także Biuro Wystaw Artystycznych, ponieważ instytucja posiada prawa autorskie do zdjęć Pawła Pierścińskiego, które są już w zbiorach BWA i do tych które dopiero tam trafią. Prawa autorskie – nieodpłatnie przekazał BWA sam autor, na tydzień przed śmiercią. Kolejną instytucją, planującą włączenie się w prace fundacji jest Muzeum Wsi Kieleckiej, które również dysponuje bogatymi zbiorami prac fotografa.

Fundacja jest w trakcie procesu rejestracji. Cały czas również trwają prace nad jej regulaminem.

 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama