Program Rodzina 500+ [SPRAWDŹ ZMIANY]

Data publikacji: 28.07.2017 05:35 / Data aktualizacji: 28.07.2017 08:59
Autor: Katarzyna Podraza , Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.07.2017 Kielce. Eksperci 500 +.  Anna Gromska, Anna Kowalska i Barbara Nowak

28.07.2017 Kielce. Eksperci 500 +. Anna Gromska, Anna Kowalska i Barbara Nowak
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek zachęca do jak najszybszego składania wniosków w sprawie nowego okresu wsparcia rządowego w programie Rodzina 500+.

         
Barbara Nowak, Anna Gromska i Anna Kowalska (ŚUW)

Jak podkreśliła na antenie Radia Kielce złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego dokumentu od 1 sierpnia daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia dla tych rodzin, które już z tej formy wsparcia korzystały. Wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać osobiście, listownie lub przez Internet.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek

Wojewoda świętokrzyski przypomniała, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało zmiany w funkcjonowaniu programu. Jak zaznaczyła, chodzi o wykluczenie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości.

- Planowane korekty miałyby objąć osoby pozostające w nieformalnych związkach i rzekomo samotnie wychowujące dziecko. W rzeczywistości często dochodzi do sytuacji, w których pary celowo pomijają dochód współpartnera, by łatwiej uzyskać świadczenie z programu. Po wprowadzeniu poprawek sprawdzane będzie to, czy samotny rodzic wystąpił o alimenty wobec drugiego. Jeśli okazałoby się, że tego nie zrobił, jego wniosek o 500+ na pierwsze dziecko zostanie odrzucony - mówi Agata Wojtyszek.

Ministerstwo zamierza także doprecyzować kwestię związaną z opieką naprzemienną, czyli sytuacji, w których rodzice dzielą się opieką, a mają już dzieci z drugiego związku. Chodzi o to, by pierwsze dziecko z kolejnego związku nie było traktowane przez system jako drugie dziecko w rodzinie.

Z rządowego wsparcia w programie 500+ skorzystało do tej pory w regionie świętokrzyskim około 85 tysięcy rodzin, a środki trafiły do 130 tysięcy dzieci. Dzięki dofinansowaniu zmniejszyła się skala ubóstwa. Rodziny zaczęły spłacać kredyty, inwestują w zakup np. sprzętów niezbędnych do prowadzenia domu, zmniejszyły się też wydatki na wyprawki szkolne. 

Posłuchaj "Rozmowy Dnia" z Agatą Wojtyszek, wojewodą świętokrzyskim:

Reklama