730 milionów złotych na realizację programu Rodzina 500+

Data publikacji: 28.07.2017 13:55
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.06.2016 Starachowice. Podsumowanie dotychczasowej realizacji programu Rodzina 500+ w naszym regionie.

14.06.2016 Starachowice. Podsumowanie dotychczasowej realizacji programu Rodzina 500+ w naszym regionie.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 730 mln złotych trafi w tym roku do świętokrzyskich rodzin, dzięki programowi Rodzina 500 Plus. Obecnie jest nim objętych prawie 85 tysięcy rodzin w regionie, a pieniądze są wypłacane dla 130 tysięcy dzieci. Każdy, kto chce nadal otrzymywać świadczenie, musi po 1 sierpnia złożyć kolejny wniosek. Pieniądze będą wypłacane od października, z wyrównaniem za 3 poprzednie miesiące.

Ośrodki pomocy społecznej przygotowują się do wzmożonej obsługi zainteresowanych. W Kielcach, poza dwoma punktami przyjmowania wniosków przy ul. Bodzentyńskiej, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie uruchomi od 1 sierpnia kolejne punkty – informuje Wanda Kossakowska, kierownik działu świadczeń rodzinnych. Powstaną one przy ulicach: Wesołej, Studziennej, Naruszewicza, Hożej i Jeziorańskiego, gdzie rok temu najwięcej mieszkańców składało wnioski. Punkty będą czynne od godziny 8:00 do 17:00. W razie potrzeby, ich praca będzie przedłużana. Do dyspozycji kielczan będzie też specjalna infolinia.

Wnioski oraz wskazówki, jak należy je prawidłowo wypełnić są bezpłatne. Dlatego należy uważać na wszelkie próby wyłudzeń – przestrzega Anna Gromska ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Mogą się pojawiać fałszywe strony internetowe oraz „pośrednicy”, którzy będą oferowali wypełnienie i złożenie wniosków za pieniądze. Dokumenty można też składać przez Internet. W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystało 10% rodzin.

W tym roku, wprowadzono zmiany uszczelniające system – informuje wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Ma to zapobiec m.in. wypłacaniu pieniędzy na pierwsze dziecko rodzinom, którym się one nie należą. Zdarzało się bowiem, że niektórzy dopasowywali swój dochód, by nie przekroczyć 800 zł na osobę. Lepiej weryfikowane będą też osoby samotnie wychowujące dzieci. Każdy będzie musiał przedstawić wniosek o alimenty lub np. informację o zgonie drugiego rodzica.

Świadczenia w ramach programu Rodzina 500+ przysługują dzieciom i młodzieży do 18 roku życia.

 

Reklama