Pielgrzymi wyruszyli z Wiślicy

Data publikacji: 06.08.2017 09:22 / Data aktualizacji: 06.08.2017 12:00
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.08.2017 Wiślica. Pielgrzymi wyruszyli z Wiślicy.

06.08.2017 Wiślica. Pielgrzymi wyruszyli z Wiślicy.
Fot. Kamil Włosowicz / Piesza pielgrzymka pod hasłem „Idźcie i głoście. Z Maryją niesiemy światu Chrystusa” wyruszyła z Wiślicy

13 grup, około 1100 uczestników i przynajmniej tyle samo intencji, z którymi ruszyli w drogę. Wierni diecezji kieleckiej podążają pielgrzymim szlakiem na Jasną Górę.

Wyruszyli wczesnym rankiem z Wiślicy. Z uśmiechami na twarzy, przy dźwiękach wiślickich dzwonów, akompaniamencie tamtejszej orkiestry dętej i strojonych tuż przed wyjściem gitar. Przed nimi długa droga, ale jak podkreślają 200 km marszu i 8 dni, które dzieli ich od wejścia na Jasną Górę to droga szczęścia. Zabrali na nią jak co roku swoje intencje i liczą, że Madonna Częstochowska, do której podążają, otoczy ich swoim wsparciem i wynagrodzi im trud pielgrzymowania.

Pątnicy podążają dziś do Pińczowa i Chmielnika. To najdłuższy odcinek. Liczy prawie 40 kilometrów. Ale nie odległość, tylko pogoda może mieć większy wpływ na warunki w jakich przychodzi wiernym pielgrzymować - tłumaczy rzecznik prasowy pielgrzymki Mateusz Żelazny.

- Marsz może być uciążliwy szczególnie jeśli nie dopisze pogoda. I nie chodzi o padający deszcz, ale o wysoką temperaturę. Jeżeli będzie podobnie, jak w ostatnich dniach, czyli ponad 30 stopni to będzie bardzo ciężko. Szczególnie dzisiaj, kiedy podążamy wyłącznie drogami asfaltowymi. Asfalt grzeje i może być to dla nas uciążliwe, ale po przejściu pierwszego odcinka dalej jest już z górki - powiedział rzecznik.

Najdłuższy przystanek przewidziano dziś w Busku-Zdroju. W tamtejszej parafii św. Brata Alberta odprawiona zostanie w intencji pielgrzymów uroczysta suma o godzinie 11:30, w trakcie której biskup kielecki Jan Piotrowski poświęci kaplicę Matki Bożej Fatimskiej budowaną w buskim kościele zdrojowym od ponad dwudziestu lat. Po mszy świętej ciepły posiłek przygotowany przez wspólnotę św. Brata Alberta i dalej w drogę.

Jutro pielgrzymi ruszą w stronę Obic, Dębskiej Woli i Morawicy. Do Kielc dotrą 8 sierpnia. Biuro prasowe pielgrzymki przewiduje, że do stolicy regionu wejdzie ok. 1300 pielgrzymów, a na Jasnej Górze 13 sierpnia może ich być już ponad 2 tysiące.

Tegoroczna 36. Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę odbywa się pod hasłem „Idźcie i głoście. Z Maryją niesiemy światu Chrystusa”.

Pobierz mapę Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki


Reklama