Caritas przygotowała szkolne wyprawki

Data publikacji: 14.08.2017 21:30
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.08.2017 Kaczyn. Ks. Marcin Iżycki -
dyrektor Caritas Polska - rozdaje dzieciom tornistry.

14.08.2017 Kaczyn. Ks. Marcin Iżycki - dyrektor Caritas Polska - rozdaje dzieciom tornistry.
Fot. Marzena Mąkosa - Radio Kielce / Tornister Pełen Uśmiechów 2017

Dobiega końca turnus zorganizowany przez Caritas w miejscowości Kaczyn. Przez niemal dwa tygodnie dzieci z diecezji kieleckiej, które przebywają w rodzinnych domach dziecka wypoczywały razem z rówieśnikami z rodzin polonijnych z Białorusi.

Ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora Caritas diecezji kieleckiej informuje, że przyjazd realizowany jest przy wsparciu Senatu w ramach projektu pomocy Polonii na wschodzie Europy. Na koniec turnusu podopieczni otrzymali plecaki.  

- To turnus, na którym przebywa 65 dzieci i każde z nich zostanie obdarowane tornistrem wyposażonym w przybory szkolne. Z taką wyprawką będzie im dużo łatwiej pójść do szkoły - powiedział ks. Krzysztof Banasik.

Tornistry wręczał dzieciom ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. Jak powiedział w rozmowie z Radiem Kielce, cały czas można wesprzeć akcję.  

- Takie puste plecaki można otrzymać w kieleckiej Caritas, samemu wypełnić je potrzebnymi pomocami szkolnymi i zanieść do siedziby naszej organizacji. Jako dyrektor Caritas Polska chciałbym podziękować wszystkim darczyńcom, którzy już po raz kolejny wspierają nasze przedsięwzięcie - podkreślił ks. Marcin Iżycki.

- Dzieci z Białorusi na turnusie w Kaczynie uczyły się języka polskiego - informuje Dorota Rogula, wychowawca kolonijny.  

- Jak się okazało wielu uczniów nie potrafiło w ogóle mówić po polsku. Po dwóch tygodniach spędzonych tutaj nauczyli się prostych słów i zdań i dobrze komunikują się z innymi dziećmi. Teraz rozumieją wszystko po polsku i to nas cieszy - dodaje Dorota Rogula.

Dzieci, które brały udział w turnusie były bardzo zadowolone z możliwości poznania języka polskiego oraz z przygotowanych atrakcji. Niektórzy przyjechali do Kaczyna po raz kolejny. W trakcie pobytu w Polsce zwiedzili m.in. Bałtów i Kraków.

Reklama