Za mało pieniędzy na rozbudowę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej?

Data publikacji: 22.08.2017 14:31
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Oddala się perspektywa rozbudowy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Nowe skrzydło budynku w którym ma znaleźć się między innymi centrum multimedialne miało powstać do sierpnia przyszłego roku. Termin wydaje się mało prawdopodobny, ponieważ wciąż nie rozstrzygnięto przetargu na wykonanie robót budowlanych.

Przetarg ogłoszono już po raz drugi. Dotychczasowe oferty były zbyt drogie. Na wykonanie prac budowlanych przeznaczono blisko 11 milionów złotych. Tymczasem oferenci deklarowali, że wykonają to zadanie za ponad 15 milionów.

- To kwota, która przekracza wartość całego projektu łącznie z wyposażeniem nowych budynków - poinformowała Monika Pluta, Główny Specjalista ds. Zamówień Publicznych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. 

Projekt zakłada, dobudowanie od strony ulicy Ściegiennego nowego skrzydła budynku o powierzchni ponad 1800 metrów kwadratowych. Prawie połowę zajmie wypożyczalnia ogólna z zasobami tradycyjnymi i cyfrowymi. Marek Dula, kierownik działu obsługi technicznej Biblioteki poinformował jednak, że projekt zakłada także budowę centrum multimedialnego.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach - tak ma wyglądać po modernizacji

W nowym budynku maja pojawić się pomieszczenia do skanowania archiwalnych zbiorów. Będzie, także studio telewizyjne przygotowane do nagrywania rozmów z specjalnymi gośćmi, którzy odwiedzają bibliotekę. Projekt zakłada również utworzenie boksów multimedialnych, gdzie będzie można np. posłuchać muzyki, dostępnej w zbiorach biblioteki. W powiększonej „mediatece” znajdzie się też miejsce do nauki podstaw programowania.

Andrzej Dąbrowski, dyrektor placówki stwierdził, że biblioteka musi podążać z duchem czasu oraz tworzyć bogatą ofertę uwzględniając rozwój technologii. Przebudowa jest konieczna ze względu na poszerzające się zasoby zarówno tradycyjne jak i cyfrowe.  

Niewykluczone, że biblioteka będzie się starać o pozyskanie dodatkowych pieniędzy na ukończenie projektu. Dyrektor stwierdził, że na tym etapie ciężko mówić o szczegółach.

Podobne wiadomości
Reklama