Pacjenci mogą być spokojni. Szpitale będą gotowe do realizacji zobowiązań

Data publikacji: 30.08.2017 10:52
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego NFZ

Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego NFZ
Fot. Karol Żak - Radio Kielce / Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego NFZ

Świętokrzyskie szpitale powinny być przygotowane do realizacji zobowiązań wynikających z wprowadzanej 1 października sieci szpitali. Jak powiedziała dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ Małgorzata Kiebzak, placówki od czerwca miały czas na dostosowanie się organizacyjne do nowych wyzwań.

Jednym z najważniejszych jest konieczność posiadania SOR-ów i dodatkowych punktów opieki nocnej i świątecznej. Jak stwierdziła dyrektor, w sytuacjach gdy szpitale same nie mogą zorganizować takiej opieki, ustawa zezwala pod pewnymi warunkami na wynajęcie zewnętrznego wykonawcy i to powinno rozwiązać problemy tych placówek, których dyrektorzy twierdzą że nie są w stanie takiej opieki zapewnić.

Dziś jeszcze w tej sprawie ma odbyć się kolejne spotkanie z szefami lecznic. Gość Radia Kielce wyraziła nadzieję, że wszelkie problemy zostaną w ciągu najbliższego miesiąca rozwiązane i od 1 października pacjenci będą w szpitalach otoczeni pełną opieką medyczną.

Reforma służby zdrowia zakłada także zmiany na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej. Poszczególne przychodnie mają mieć podpisane umowy ze specjalistami i w przypadku konieczności konsultacji, lekarz pierwszego kontaktu będzie kierował pacjenta do konkretnego specjalisty z którym przychodnia ma podpisaną umowę. Dzięki temu chorzy nie będą musieli na własną rękę szukać specjalistycznych poradni, sprawdzając terminy w którym może ich przyjąć specjalista.

Podobne wiadomości
Reklama