Nadciśnienie tętnicze - choroba cywilizacyjna

Data publikacji: 05.09.2017 15:58
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
dr Aneta Dudek, kardiolog z II Kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii

dr Aneta Dudek, kardiolog z II Kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii
Fot. Robert Felczak - Radio Kielce / dr Aneta Dudek, kardiolog z II Kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii

W Polsce na nadciśnienie tętnicze cierpi około 9 milionów osób, a drugie tyle zagrożonych jest rozwojem tej choroby. Schorzenie to uznane zostało za chorobę cywilizacyjną. Zapadają na nią coraz młodsze osoby. Jakie są przyczyny, objawy oraz jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Na ten temat rozmawiamy z dr Anetą Dudek z II Kliniki Kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.

Co to jest nadciśnienie tętnicze?

Definicja nadciśnienia tętniczego jest jednoznaczna. Jest to podwyższone ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Wartości, przy których rozpoznajemy nadciśnienie tętnicze to 140 na 90. Pierwsza wartość to ciśnienie skurczowe, a druga - rozkurczowa. Jeśli ktoś ma kilka razy z rzędu podczas badania takie wartości to już możemy mówić o nadciśnieniu. Prawidłowe ciśnienie tętnicze to wartości 120 na 80. Przy takich wskazaniach ryzyko chorób sercowo-naczyniowych jest zdecydowanie niższe.

Często słyszymy, że nadciśnienie tętnicze jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Dlaczego ta choroba jest tak groźna dla naszego organizmu?

Nadciśnienie tętnicze jest bardzo niebezpieczne. Jest główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych. Nadciśnienie tętnicze prowadzi do udarów mózgu, choroby wieńcowej, niewydolności serca oraz migotania przedsionków a to są wszystko choroby bardzo źle rokujące.

Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze?

Z tym jest duży problem ,a to dlatego, że nadciśnienie tętnicze nie daje jakiś wyraźnych objawów. Najczęściej nie odczuwamy nadciśnienia. Wykrywane jest podczas pomiarów ciśnienia dlatego powinniśmy wykonywać takie badania. Czasami jeśli jest bardzo wysokie ciśnienie to możemy odczuwać bóle głowy w okolicy potylicznej, kołatanie serca. Czasem pacjenci latami chodzą z nadciśnieniem nie wiedząc o chorobie.

Czy jest jakaś granica wieku, od której powinniśmy regularnie badać ciśnienie?

Każda osoba dorosła powinna przynajmniej raz w roku wykonać pomiar ciśnienia. Pamiętajmy też o tym, że ciśnienie nie ma płci. W równym stopniu zapadają na nie panie jak i panowie. W ostatnim czasie obserwujemy także ,że na nadciśnienie tętnicze zapadają nawet dzieci.

Skąd się bierze nadciśnienie tętnicze?

Nie znamy przyczyny rozwoju  nadciśnienia tętniczego w większości przypadków. Bardzo mało jest takich form nadciśnienia gdzie znamy konkretną przyczynę i  jest to ciśnienie wtórne. Na pewno na powstawanie nadciśnienia wpływają dieta, styl życia ale także nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów.

Tagi do tego wpisu
Reklama