Zadbaj o serce w galerii handlowej

Data publikacji: 12.09.2017 14:35
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Kardiolog Katarzyna Starzyk

Kardiolog Katarzyna Starzyk
Kielce. 12.09.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W najbliższą niedzielę w kieleckiej galerii handlowej przy ulicy Warszawskiej obchodzony będzie Światowy Dzień Serca. Zorganizowany będzie przez świętokrzyskich kardiologów stowarzyszonych w Polskim Towarzystwie Kardiologicznym. Współrealizatorem tej akcji jest kardiolog, dr n. med. Katarzyna Starzyk, która była dziś w gościem w naszej audycji „Czas na zdrowie”.

- Hasłem przewodnim tegorocznego Światowego Dzień Serca jest „Zadbaj o serce”.

Tak. Wszystkim proponujemy, by przyszli tego dnia do galerii i spotkali się z nami. Będziemy udzielać porad, konsultacji na temat tego, jak najlepiej zadbać o swoje serce. Czynników wystąpienia chorób serca jest bardzo dużo. Najczęstszymi chorobami układu sercowo – naczyniowego, z którymi się borykamy, to zwał serca i udar mózgu. Najczęstszą ich przyczyną jest miażdżyca tętnic. Składnikiem tej choroby są blaszki miażdżycowe, które mogą powstawać we wszystkich tętnicach naszego organizmu. Natomiast ich powstawanie należy ograniczać.

- Innym czynnikiem wystąpienia chorób serca jest nadwaga i otyłość.

W naszej populacji duża liczba osób niestety waży więcej niż powinna. Wielu z nas czasami pozwala sobie zjeść frytki, ciastko, czy pije napój gazowany. Jeżeli to zdarza się czasami, to nie ma problemu. Jeżeli natomiast to „czasami” przeistacza się w „często”, to tu już jest problem. Niezdrowe, kaloryczne jedzenie powoduje nadwagę, a z czasem też i otyłość. Dlatego nie bójmy się popatrzeć na siebie w lustrze krytycznym wzrokiem. Ja zawsze polecam aktywność fizyczną. To nie musi być od razu godzinny bieg, na początku wystarczy spacer.

- Nadużywanie alkoholu, czy palenie papierosów też nie sprzyja naszemu sercu.

Nie ma takiej ilości alkoholu, która byłaby dla nas w 100 procentach niegroźna choćby dlatego, że alkohol to ładunek kaloryczny. Na używanie alkoholu zwłaszcza powinny uważać osoby otyłe i cierpiące na cukrzycę. Z kolei palenie papierosów prowadzi do wielu chorób, przede wszystkim do miażdżycy, chorób układu sercowo – naczyniowego. Te dwa czynniki są czynnikami, które sami sobie bierzemy na barki, w związku z czym sami decydujemy, czy chcemy mieć ten czynnik ryzyka. Warto pomyśleć o tym zanim stanie się coś, co nas skłoni do zmiany swojego zachowania.

O tym wszystkim będziemy mówić w najbliższą niedzielę, podczas obchodów Światowego Dnia Serca. Zachęcamy do przyjścia do nas nie tylko te osoby, które już przeszły zawał, czy udar. Czekamy także na tych, a może zwłaszcza na tych, którzy są osobami palącymi papierosy, czy niezdrowo się odżywiają. Także na osoby, które mają nadciśnienie, czy cukrzycę, ale nie miały jeszcze większych zdarzeń sercowo – naczyniowych. To jest moment na profilaktykę pierwotną. Żeby zapobiegać chorobom układu sercowo – naczyniowego trzeba ocenić swoje ogólne ryzyko w sposób kompleksowy. I taka możliwość będzie podczas kieleckich obchodów Światowego Dnia Serca. W galerii handlowej przy ulicy Warszawskiej, oprócz rozmów z kardiologami, czy ekspertami od wysiłku fizycznego, będzie można także sprawdzić poziom cholesterolu oraz zmierzyć ciśnienie tętnicze.

Reklama