Mimo choroby nauczą się normalnego życia

Data publikacji: 14.09.2017 21:12
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sanktuarium Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski,
Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie–Godowie

Sanktuarium Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski, Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie–Godowie
Kałków-Godów. 26.06.2016 / Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Przy sanktuarium w Kałkowie-Godowie powstanie centrum terapeutyczne. Będzie ono służyło osobom z lekką i umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną. Placówka ma powstać w budynku obecnego Domu Pielgrzyma.

- Zostaną tam stworzone pokoje z łazienkami. Osoby niepełnosprawne będą mogły tam w bezpiecznych warunkach spróbować samodzielnego życia – wyjaśnia ks. Zbigniew Stanios, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Takie pokoje mogłyby służyć np. osobom niepełnosprawnym, które po śmierci rodziców pozostały bez opieki. Mogłyby się wtedy zatrzymać w centrum w Kałkowie, gdzie byłyby otoczone wsparciem.

Pomysł stworzenia centrum jest też wynikiem rozmów z osobami niepełnosprawnymi. Niektórzy chcieliby spróbować samodzielnego mieszkania – mówi Mariusz Kuskowski, wiceprezes Fundacji San Giovani z Kałkowa i pomysłodawca centrum. Osoby niepełnosprawne podkreślały, że na razie nie mają możliwości spróbowania samodzielnego funkcjonowania. Ich rodzice się starzeją, a oni pozostają z niepewnością co do swojego przyszłego losu.

Budynek, w którym ma powstać centrum terapeutyczne ma ponad 30 lat. Są w nim przestarzałe rozwiązania np. grzewcze, które trzeba zmodernizować, by obiekt mógł spełniać nowe funkcje. Niezbędne jest też ocieplenie ścian. Fundacja San Giovani dostała niedawno 3 mln zł dotacji unijnej z RPO na prace związane z termomodernizacją budynku. Zamontowane zostaną m.in. pompy ciepła i solary.

Termomodernizacja ma zapewnić ok. 80 procentowe oszczędności w bieżącym utrzymaniu obiektu. Do września 2018 roku budynek będzie ocieplony i przygotowany do wykończenia i wyposażenia wnętrz. Wkrótce powstanie projekt prac, określających np. liczbę i rozkład pokoi.
Przy Sanktuarium w Kałkowie-Godowie działa już m.in. hospicjum, dom dla osób starszych, warsztaty terapii zajęciowej i zakład aktywności zawodowej.

Reklama