Nie było nic o dziewczynkach... Powstała "Akademia Pani Beksy"

Data publikacji: 17.09.2017 14:03
Autor: Ryszard Koziej / Kategoria: Kultura
14.09.2017 Kielce. Teatr Lalki i Aktora

14.09.2017 Kielce. Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" próba spektaklu „Akademii Pani Beksy”
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prapremierą sztuki „Akademia Pani Beksy” Julii Holewińskiej w reżyserii Roberta Drobniucha Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach rozpoczął nowy sezon artystyczny. Spektakl inspirowany jest sławną „Akademią Pana Kleksa” Jana Brzechwy, tym razem jednak bohaterkami są dziewczynki.

Autorka sztuki, która przyjechała na kielecką premierę, nie ukrywa, że jedną z inspiracji sięgnięcia po tekst Brzechwy był swoisty bunt w książce po prostu nie ma nic o dziewczynkach.

Według Julii Holewińskiej jej sztuka przenosi uniwersalną sytuację opisaną przez Jana Brzechwę do dzisiejszych czasów i współczesnych zagrożeń, w których i kultura i rynek chcą narzucić indywidualnej psychice dziecka komercyjne postawy. Jeżeli w reklamach pokój dla dziewczynek musi mieć kolor różowy, dziecko które lubi inny kolor może czuć się napiętnowane.

„Akademia Pani Beksy” jest drugą po „Skarpetach i papilotach” sztuką Julii Holewińskiej napisaną dla dzieci. Pisarka tworzy przede wszystkim dla scen dramatycznych współpracuje też z reżyserami jako autorka opracowań dramaturgicznych. W poprzednim sezonie wspólne z Kubą Kowalskim wystawili w Kielcach na scenie teatru imienia Stefana Żeromskiego spektakl „Zachodnie wybrzeże” Bernarda Marii Koltesa bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i krytyków.

Przeczytaj recenzję Ryszarda Kozieja z prapremiery spektaklu

Reklama