Co dalej z PAKS?

Data publikacji: 19.09.2017 21:07
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Protest pracowników PAKS przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w Kielcach

Protest pracowników PAKS przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim w Kielcach
Kielce. 08.09.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Poseł PO Marzena Okła-Drewnowicz zorganizowała spotkanie w sprawie dyskryminacji pacjentów Polsko - Amerykańskich Klinik Serca w Starachowicach. Jak informowaliśmy, PAKS nie zakwalifikował się do sieci szpitali, a to oznacza, że od 1 października przestanie być finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Marzena Okła-Drewnowicz podkreśla, że pacjenci mieli ogromne nadzieje, że spotkają się z wojewodą świętokrzyskim Agatą Wojtyszek, oraz dyrektorem świętokrzyskiego oddziału NFZ Małgorzatą Kiebzak. Obie panie, nie mogły jednak,  jak informowaliśmy w poniedziałek, pojawić się na spotkaniu.

- Na pewno zostaną podjęte starania włączenia do akcji jak największej liczby świętokrzyskich posłów, którzy opowiedzieliby się po stronie pacjentów. Planowana jest również interwencja we Narodowym Funduszu Zdrowia - dodała poseł Okła-Drewnowicz.

Podczas spotkania obecni byli pracownicy PAKS: ordynator oddziału kardiologii Grzegorz Dzik, zastępca ordynatora Krystyna Latała-Musiał, a także pacjenci kliniki, którzy podkreślali, że utrzymanie placówki w Starachowicach jest bardzo ważne, przede wszystkim ze względu na pacjentów. Jak mówili, po zlikwidowaniu szpitala będą musieli kierować się do Sandomierza lub Końskich, do których mają ponad 50 kilometrów drogi.

Dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Kiebzak, informuje że, informacja o spotkaniu wpłynęła dopiero nad ranem. Jak dodała, do końca września nie zostanie ogłoszone postępowanie konkursowe, ponieważ Szpital Powiatowy w Starachowicach posiada kardiologię pełnoprofilową z oddziałem udarowym. Niedaleko znajduje się również m.in. szpital w Ostrowcu Świętokrzyskim, który posiada kardiologię, a także placówki w Sandomierzu, Końskich i Kielcach.

- Nasze zabezpieczenie w porównaniu do Polski wynosi 140%, stąd też nie ma żadnych argumentów, aby taki konkurs ogłaszać w części województwa - dodaje Małgorzata Kiebzak.

Obecne kontrakty, które obowiązują do końca września, zostały przekazane do wszystkich szpitali, które weszły do sieci. Zdaniem Małgorzaty Kiebzak, pacjenci zostali zabezpieczeni, a finanse odpowiednio rozdysponowane, nie ma zatem podstaw, żeby obecnie ogłaszać takie postępowanie konkursowe.

Podobne wiadomości
adv adv
Wiadomości
Reklama