Wyniki tegorocznego Budżetu Obywatelskiego szansą dla wspólnot

Data publikacji: 28.09.2017 11:08
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Rozmowa Dnia. Budżet obywatelski dla Kielc. Tadeusz Sayor zca prezydenta Kielc w rozmowie z red. Robertem Szumielewiczem

Rozmowa Dnia. Budżet obywatelski dla Kielc. Tadeusz Sayor, z-ca prezydenta Kielc w rozmowie z red. Robertem Szumielewiczem
Kielce. 28.09.2017 / Fot. Bartłomiej Zapała / Radio Kielce

Nie duże, ale małe projekty zdominowały tegoroczny budżet obywatelski Kielc. Po głosowaniu okazało się, że największe poparcie uzyskała co prawda przebudowa boisk przy Zespole Szkół Elektrycznych w Kielcach, ale kolejnego dużego projektu nie wybrano, bo jego kosztorys przewyższał fundusze przewidziane na ten cel.

W zamian zgodzono się na realizację 22 małych pomysłów. Jak powiedział na naszej antenie Tadeusz Sayor zastępca Prezydenta Kielc, przyjęte rozwiązanie ma swoje dobre strony, ponieważ zachęca wspólnoty do tego, by w kolejnych latach ubiegały się o pieniądze na realizację swoich planów. Dotychczas budżet wygrywały zwykle duże projekty. Były to najczęściej inwestycje w szkołach, gdzie łatwiej było zdobyć poparcie przy głosowaniu. To mogło zniechęcać innych do aktywności. Tym razem budżet zdominowały małe projekty i jest to wskazówka dla innych, że przy zaangażowaniu można zdobyć pieniądze na realizację własnych marzeń.

Zdaniem gościa Radia Kielce oprócz lokalnych liderów w zachęceniu mieszkańców do zaangażowania się w inicjatywy budżetu obywatelskiego duże znaczenie mogą mieć radni. Jak przykład podał Witolda Borowca, który co roku z sukcesem zachęca mieszkańców Białogonu, by zgłaszali swoje inicjatywy i w ten sposób zmieniali obraz dzielnicy w której mieszkają. W tym roku w głosowaniu uczestniczyło prawie 39 tysięcy osób.

Wśród zwycięskich projektów są przede wszystkim place zabaw dla dzieci oraz siłownie na powietrzu. Poza tym miasto wybuduje monitoring na ulicach Fabrycznej, Hutniczej, Pańskiej i Giserskiej, a także zrealizuje projekt pod nazwą „Zamknij oczy: zobacz Kielce". W 6 różnych miejscach w mieście, zostaną zamontowane mapy które są przystosowane do potrzeb osób niewidzących.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama