W „Szklanym domu” o tajemnicach Żeromskiego

Data publikacji: 15.10.2017 10:23
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze
15.05.2016 Ciekoty. Centrum Edukacyjne Szklany Dom i Dworek Stefana Żeromskiego.

15.05.2016 Ciekoty. Centrum Edukacyjne „Szklany Dom” i Dworek Stefana Żeromskiego.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziś w Centrum Edukacyjnym „Szklany Dom” w Ciekotach odbędzie się promocja książki prof. Zdzisława Jerzego Adamczyka "Manipulacje i tajemnice. Zagadki późnej biografii Stefana Żeromskiego".

Profesor Zdzisław Jerzy Adamczyk przez piętnaście lat zajmował się przygotowywaniem do druku korespondencji Stefana Żeromskiego. Poszukując w archiwach i bibliotekach informacji niezbędnych do objaśnienia pewnych spraw, o których mowa jest w listach, odkrył, że dotychczasowa wiedza o życiu autora "Popiołów", ukształtowana przez książki Hanny Mortkowicz-Olczakowej, Aliny Kowalczykowej oraz wspomnienia Moniki Żeromskiej mija się z prawdą, często będąc wynikiem jaskrawej manipulacji.

Do tej pory nikt nie napisał pełnej, wiarygodnej biografii Żeromskiego. Najwięcej wiemy o latach młodości autora Syzyfowych prac", gdyż sam o to zadbał prowadząc dziennik. O późniejszym jego życiu wiadomo znacznie mniej, co pozostawia otwarte pole dla konfabulacji, koloryzacji, zmyśleń, z czego autorzy dotychczasowych prac o Żeromskim skwapliwie korzystali. Panuje przekonanie, że pisarz prowadził spokojne, wręcz sielskie życie, mieszkając wraz z nową rodziną w Konstancinie, a jego współpraca z Jakubem Mortkowiczem układała się jak najlepiej. Tymczasem, profesor Adamczyk postanowił w demaskatorski sposób rozprawić się z przekłamaniami i świadomym zatajaniem bądź przekręcaniem faktów, przedstawiając tym samym wiarygodny obraz ostatnich lat życia Stefana Żeromskiego.

W programie dzisiejszego spotkania rozmowa z autorem o nowych książkach, a fragmenty „Snobizmu i postępu” Stefana Żeromskiego przeczyta Alicja Rozborska. Natomiast utwory muzyczne na motywach rytmicznej prozy Stefana Żeromskiego zaprezentują: Małgorzata „Gocha” Wojciechowska - śpiew i Łukasz Mazur - kompozycje i piano. Spotkanie poprowadzą Krystyna Nowakowska i Kazimiera Zapałowa.

Przed i po spotkaniu będzie możliwość odwiedzenia Dworku Żeromskich pod opieką honorowej kustosz Kazimiery Zapałowej.

Początek spotkania z prof. Zdzisławem Jerzym Adamczykiem w "Szklanym  Domu" w Ciekotach o godz. 15.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama