„Wilk” hitem w Internecie [ZOBACZ FILM]

Data publikacji: 22.10.2017 15:35
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.07.2017 Sielpia. Plan zdjęciowy filmu

09.07.2017 Sielpia. Plan zdjęciowy filmu "Wilk" w reżyserii Dionizego Krawczyńskiego.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prawie 30 tysięcy osób obejrzało już film „Wilk” w Internecie. Obraz pokazuje działalność Zbigniewa Kruszelnickiego ps. ”Wilk”, dowódcy oddziału dywersyjnego Obwodu Kieleckiego Armii Krajowej. Od upublicznienia dzieła na wolnej licencji minęły niespełna dwa tygodnie. Dionizy Krawczyński prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, reżyser obrazu stwierdził, że to uświadamia mu, że ludzie są zainteresowani historią.

- Jeśli Wilk na dobre wbije się w pamięć wszystkich, będziemy mogli powiedzieć, że nasz cel został osiągnięty. Dziś wiemy, że informacja o tym, że obok najsławniejszych zgrupowań partyzanckich działały też mniejsze odziały, zaczyna się przebijać. My pokazujemy namiastkę tego, że prężnie działały terenowe struktury Armii Krajowej o których w ogóle się nie opowiada. Myślę, że jest to dobry wyniki -  powiedział.

W przyszłym tygodniu ukaże się skrócona 30 minutowa wersja filmu. Będzie ją można prezentować na lekcjach historii. Już teraz planowane są pokazy w kilku szkołach wokół Kielc. Dodatkowo ma się ukazać płatna wersja na płytach DVD. 

Zbigniew Kruszelnicki "Wilk" - to żołnierz Armii Krajowej. Zasłynął dzięki wielu akcjom, które jego oddział przeprowadzał głównie w niemieckich mundurach. 31 maja 1944 roku, Czerwonej Górze jego oddział przechwycił kilkanaście sztuk broni długiej i krótkiej, aparat fotograficzny oraz listę 224 osób przeznaczonych do aresztowania. W wyniku akcji zastrzelono 2 wyższych oficerów Gestapo z Radomia. Podporucznik Zbigniew Kruszelnicki poległ 5 czerwca 1944 roku w Miedzianej Górze podczas próby zdobycia niemieckiego samochodu wojskowego.

Zdjęcia do "Wilka" kręcono w Kielcach, Oblęgorku, Tokarni, Ludyni koło Włoszczowy, Łopusznie czy Sielpi koło Końskich. W filmie zagrało ponad 50 osób.

Zobacz film:

Reklama