Kontrowersyjny pomnik zdemontowany. Trafi do Broniny

Data publikacji: 24.10.2017 12:21
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Demontaż pomnika Braterstwa Broni w Busku-Zdroju

Demontaż pomnika Braterstwa Broni w Busku-Zdroju
Busko-Zdrój. 24.10.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Pomnik Braterstwa Broni stojący od lat 80-tych przed Centrum Kultury w Busku-Zdroju został zdemontowany. Decyzję o jego usunięciu miejscy radni podjęli w czerwcu. Monument trafił do podmiejskiej Broniny, gdzie po renowacji i przebudowie stanie się nowym symbolem 200 polskich żołnierzy poległych w tym miejscu w 1939 roku.

Jak informuje zastępca burmistrza, Henryk Radosz, przymiarki do usunięcia pomnika trwały od kilku lat. Obiekt wzbudzał liczne kontrowersje, szpecił miejską przestrzeń i nijak miał się do planowanej rewitalizacji strefy zdrojowej oraz remontu buskiego Centrum Kultury, na tle którego górował.

- Odpowiadając na sygnały zdecydowaliśmy się, by pomnik przenieść, a miejsce, w którym do tej pory stał uporządkować i wykorzystać w inny sposób - tłumaczy burmistrz. Na razie będzie tam zasadzona trawa. Niewykluczone, że w przyszłości miejsce będzie również wykorzystane jako zieleniec lub skwer.

Demontaż pomnika Braterstwa Broni w Busku-ZdrojuBusko-Zdrój. 24.10.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Henryk Radosz dodaje, że pomnik Braterstwa Broni po konsultacjach z projektantami i historykami zostanie przebudowany. Najprawdopodobniej z cokołu monumentu usunięta zostanie sowiecka gwiazda, którą zastąpi polskie godło narodowe. Pieczę nad dalszym losem pomnika sprawować będzie buski Związek Żołnierzy Wojska Polskiego.

Jak mówi jego prezes i sołtys Broniny, Stanisław Kozioł, decyzja o jego przeniesieniu, a nie wyburzeniu, jak pierwotnie zakładano, była słuszna. Jego zdaniem, monument po przebudowie nie będzie wzbudzał już kontrowersji.

- Po usunięciu gwiazdy i zastąpieniu jej orłem pomnik nabierze nowej treści. Natomiast o 6 tysiącach żołnierzach radzieckich, którzy polegli w czasie wojny w okolicach Stopnicy i Buska  również nie możemy zapominać i na cokole monumentu powinna pojawić się tablica informująca o tym fakcie uważa prezes buskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Pomnik po renowacji i przebudowie stanie wiosną na placu przy świetlicy wiejskiej w Broninie.

Demontaż pomnika Braterstwa Broni w Busku-ZdrojuBusko-Zdrój. 24.10.2017 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Reklama