Celebrujemy Narodowe Święto Niepodległości. Sprawdź, gdzie świętować [WYKAZ UROCZYSTOŚCI]

Data publikacji: 08.11.2017 15:00 / Data aktualizacji: 11.11.2017 09:07
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Wiktor Dziarmaga , Kamil Włosowicz , Tomasz Piwko , Emilia Sitarska , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.11.2015 Kielce. Święto Niepodległości - uroczystości na pl. Wolności.

11.11.2015 Kielce. Święto Niepodległości - uroczystości na pl. Wolności.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

99 lat temu, 11 listopada 1918 roku, Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Poza obchodami wojewódzkimi, które pod auspicjami wojewody świętokrzyskiego odbędą się w Kielcach, uroczystości zaplanowano we wszystkich gminach regionu świętokrzyskiego.

KIELCE. OBCHODY WOJEWÓDZKIE ORGANIZOWANE PRZEZ WOJEWODĘ ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

Wojewódzkim obchodom Narodowego Święta Niepodległości w Kielcach towarzyszyć będzie festyn rodzinny. Zaprezentowany zostanie również współczesny sprzęt wojskowy, między innymi samochody bojowe Hummvee, a także historyczne uzbrojenie żołnierzy z czasów II wojny światowej.

Uroczysta część obchodów rozpocznie się o godzinie 11.00 od złożenia kwiatów przed Pomnikiem Niepodległości oraz msza święta w intencji Ojczyzny, którą poprowadzi biskup diecezji kieleckiej Jan Piotrowski w Bazylice Katedralnej.  Następnie uczestnicy przemaszerują przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na Plac Wolności, gdzie tradycyjnie nastąpi podniesienie flagi państwowej na maszt, odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego". Na zakończenie tej części zaplanowano defiladę pododdziałów oraz pojazdów militarnych i wojskowego sprzętu historycznego.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości około godziny 14.00 na Placu Wolności rozpocznie się festyn niepodległościowy "Legionowe Kielce, Legionowy Garnizon", którego organizatorem jest Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Na Placu Wolności będzie można podziwiać żołnierzy w historycznym umundurowaniu, oraz sprzęt wojskowy, który uczestniczył w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Odbędą się ćwiczenia z użyciem karabinków Mauser. Zaprezentowana zostanie ciężka broń maszynową, a także armatki przeciwpancerne. Pokazom będzie towarzyszyć oprawa pirotechniczna.

Około godziny 15.00 rozpocznie się tez wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.  W trakcie obchodów po raz dwunasty będzie prowadzona kwesta na rzecz pomocy polskim szkołom na Litwie. W zbiórkę pieniędzy zaangażują się, ułani, członkowie Rodziny Pułkowej Kieleckiego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie uczniów Polskiej Szkoły Średniej im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Nowej Wilejce.

KIELCE. POZOSTAŁE WYDARZENIA

KOŚCIÓŁ ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ

W sali teatralnej kościoła pw. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach wystawiony zostanie spektakl pt. „Ojczyzna” w hołdzie śp. Biskupowi Kazimierzowi Ryczanowi. Tematem widowiska przygotowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z parafii Św. Jadwigi Królowej w Kielcach jest Polska na przestrzeni dziejów.  Młodzież przedstawia udręczoną przez zaborców ojczyznę, jej drogę ku wolności, losy powstańców, bohaterską postawę małych dzieci i triumf Legionów Piłsudskiego. Spektakl wyreżyserował  ksiądz Krzysztof Dziurzyński, scenariusz napisała  Aleksandra Klusek-Gębska.

W trakcie spektaklu przypomniane zostaną zawsze aktualne i poruszające sumienia słowa śp. księdza Biskupa Ryczana skierowane do „budowniczych Niepodległej Polski”.

Spektakl „Ojczyzna” wystawiony zostanie 11 listopada 2017 r o godz. 11.00 oraz 12 listopada 2017 r o godz. 19.00 w sali teatralnej Kościoła pw. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach.

MUZEUM HISTORII KIELC

W dniu 11 listopada Muzeum Historii Kielc będzie czynne dla zwiedzających od godziny 9.00 do 16.00. W tym czasie kielczanie będą mogli skorzystać z bezpłatnego zwiedzania stałej wystawy „Z dziejów Kielc”. Natomiast od czwartku – 9 listopada, na stronie muzeum, w zakładce edukacja - podkategorii konkursy, zostanie umieszczony test składający się z kilkunastu pytań wraz z fotografiami ze zbiorów muzealnych. Dotyczyć bedzie postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego a także drogi do niepodległości. Quizz może wypełnić bezpłatnie każda chętna osoba.

Natomiast 16 listopada w siedzibie muzeum zostanie zorganizowana spotkanie zatytułowane „Józef Piłsudski w pamięci pokoleń”.

MUZEUM NARODOWE (Pałac Biskupów Krakowskich)

O godz. 11.00 w sobotę odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Sobotnie warsztaty familijne”, podczas których dzieci będą wykonywać symbole narodowe. Najmłodsi dowiedzą się również kiedy i w jaki sposób Polska odzyskał niepodległość a także dlaczego nasza flaga ma kolor biało – czerwony.

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości W Muzeum Narodowym rozpoczną się o godz. 15.30 od prelekcji Pawła Grzesika poświęconej I Kompanii Kadrowej. Zostanie w niej poruszony wątek siedziby jednego z oddziałów muzeum znajdującym się w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, gdzie w 1914 roku mieściła się sztab i kwatera główna Józefa Piłsudskiego. Słuchacze dowiedzą się m.in. kto zajmował poszczególne sale i jak one wtedy funkcjonowały. Zostanie również poruszony wątek Sanktuarium Marszałka a także tradycji legionowych w naszym mieście. Po wykładzie będzie można uczestniczyć w koncercie muzyki polskich kompozytorów w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Będzie można wysłuchać kompozycji Fryderyka Chopina a także Karola Szymanowskiego. Natomiast 12 listopada odbędzie się drugi dzień koncertowania.

KINO FENOMEN

W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego kina „Fenomen” (siedziba w WDK) zostanie zaprezentowane FILMOWO – MUZYCZNE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. Widzowie zobaczą pokaz zrekonstruowanej cyfrowo, przedwojennej ekranizacji opery Stanisława Moniuszki z 1929 roku "Halka" (czas trwania 88 minut) z muzyką na żywo w wykonaniu MGM Trio, w składzie: Łukasz Mazur (instrumenty klawiszowe), Jakub Mazur (perkusja) oraz Rafał Gęborek (trąbka). Rozpoczęcie o godzinie 18.00.

 

POWIAT KIELECKI

Uroczystości związane z uczczeniem 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości organizowane są w większości gmin powiatu kieleckiego. 

BIELINY 

W gminie Bieliny obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 15.00 przy pomniku upamiętniającym pomordowanych mieszkańców podczas II wojny światowej. Tam delegacje złożą kwiaty, następnie odwiedzą miejsca pamięci w Kakoninie i Hucie Szklanej. O godzinie 16.00 w kościele parafialnym w Bielinach odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny.

Dalsza część uroczystości odbędzie się 12 listopada podczas XV Dnia Kultury i Tradycji Gminy Bieliny w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II.  W ramach programu artystycznego wystąpią uczniowie klas gimnazjalnych, z repertuarem utworów patriotycznych wystąpi także orkiestra OSP pod batutą Marcina Chlebnego. Rozpoczęcie wydarzenia o godzinie 13.30.

BODZENTYN

Z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Bodzentynie odbędzie się II Przegląd Pieśni Patriotycznych. Konkurs rozpocznie się o godzinie 10.00 w Gimnazjum im. Jana Piwnika Ponurego ul. Wolności 4. Marcin Sikorski, dyrektor Centrum Kultury w Bodzentynie poinformował, że celem festiwalu jest popularyzacja wśród społeczeństwa twórczości muzycznej o tematyce patriotycznej, integracja młodzieży wokół tematu Ojczyzna oraz poszukiwanie właściwych form wyrazu artystycznego, estetycznego pieśni narodowych i patriotycznych. W ramach przeglądu zaprezentują soliści i zespoły z powiatu kieleckiego. Udział w wydarzeniu weźmie prawie 300 uczestników.

CHĘCINY

Pieśni patriotyczne zabrzmią również w Chęcinach.  Obchody narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 10.30 od nabożeństwa w Kościele parafialnym pw. Św. Bartłomieja Apostoła. Po nabożeństwie zaprezentowany zostanie program artystyczny przygotowany przez młodzież ze Szkoły podstawowej w Chęcinach. Następnie uczestnicy odbędzie się przemarsz ulicami miasta delegacji reprezentacyjnych i złożenie wieńców pod tablica i pomnikiem upamiętniającym bohaterów narodowych. O godzinie 16.00 w Hali Pod Basztami odbędzie się koncert Pieśni Patriotycznych.

GÓRNO

W Górnie 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętni rajd Niepodległościowy na Łysice. Marsz rozpocznie się o godzinie 13.00 Na parkingu przy Kaplicy w Krajnie Zagórzu. Uczestnicy wyruszą szlakiem czerwonym, przy pomniku partyzantów ze zgrupowania Jana Piwnika Ponurego piechurzy złożą symboliczne znicze. Następnie wyruszą na Łysice. Na szczycie najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Górno wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Św. Katarzyny i Doliny Wilkowskiej Łysica-Sabat. Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą biało czerwonych flag.

MORAWICA

W Morawicy uroczystości  rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Parafialnym  o godz. 12. 00. Po mszy   korowód poprowadzony przez Szkolno-Gminną Orkiestrę Dętą, poczty sztandarowe, władze samorządowe, mieszkańców przejdzie  pod Centrum Samorządowe   gdzie nastąpi odsłonięcie i uroczyste poświęcenie pomnika „Bohaterom walczącym o Wolną i Niepodległą Polskę, następnie w  Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy odbędzie się część artystyczna z repertuarem patriotycznym.

CHMIELNIK

Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada 2017 r.):

godz. 10:00 - msza święta w Kosciele Parafialnym w Chmielniku

godz. 11:00 - koncert 5. Artystycznej Drużyny Harcerskiej w Kościele Parafialnym

godz. 11:30 - przemarsz do Parku Niepodległości, złożenie kwiatów i zniczy przed tablicą upamiętniającą Józefa Piłsudskiego, złożenie kwiatów i zniczy przed Pomnikiem Wdzięczności

godz. 12:00 - koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej

godz. 12:30 - rozpoczęcie VII edycji konkursu kulinarnego "Smaki gęsiny" w Chmielnickim Centrum Kultury

godz. 14:00 - widowisko o tematyce ludowo-obrzędowej "Poprawiny" w wykonaniu KGW Siedlecczanie

godz. 15:00 - ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego "Smaki gęsiny"

MASŁÓW

Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbędą się 11 listopada 2017 roku. Program:

godz. 10.00 - msza święta w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Masłowie (oprawa muzyczna – Chór Masłowianie)

godz. 11.30 - hala sportowa w Masłowie Pierwszym, wystąpią: chór Masłowianie, Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Michalina Cedro, uczniowie szkoły w Mąchocicach-Scholasterii, drużyna harcerska ze Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Masłowie

godz. 15.00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem w Wiśniówce, koncert Chóru „Żołnierskie Echa”, wieczornica w świetlicy w Wiśniówce z udziałem zespołu „Kwiaty Poligonu”.

NOWA SŁUPIA

Obchody odbędą się w niedzielę, 12 listopada. Rozpoczną się w samo południe mszą świętą w kościele w Nowej Słupi. Na godzinę 13 zaplanowano przemarsz pod wyremontowaną mogiłę na „Skałce”. Tam nastąpi jej odsłonięcie, odczytany zostanie Apel Pamięci, żołnierze oddadzą salwę honorową, a zgromadzeni złożą wieńce i zapalą znicze. Na zakończenie odegrany zostanie sygnał „Śpij Kolego”. Organizatorzy przygotowali także 200 kotylionów narodowych, które będzie można odebrać przed uroczystościami kościelnymi.

- Zapraszam wszystkich mieszkańców Gminy Nowa Słupia na uroczystości niepodległościowe. Obchody w tym roku będą "żywą" lekcją historii. W ramach obchodów 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości zostanie odsłonięty wyremontowany pomnik na „Skałce” w Nowej Słupi pamięci ofiar II wojny światowej zamordowanych przez okupanta niemieckiego w latach 1939-1945. Na „Skałce” wg. kwerendy Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach zostało zamordowanych 38 osób przez pluton żandarmerii niemieckiej Alberta Hugo Schustera. Przywołując słowa Papieża świętego Jana Pawła II: "Świat powinien wiedzieć, ile nas Polaków kosztowało prawo do swojego miejsca na ziemi". Jako Polacy, spadkobiercy idei niepodległościowych jesteśmy zobowiązani pamiętać o tragicznych ofiarach wojny i dać wyraz naszego patriotyzmu uczestnicząc w tych obchodach - mówi Andrzej Gąsior Wójt Gminy Nowa Słupia.

SITKÓWKA NOWINY

11 listopada w kościele parafialnym w Nowinach o godzinie 16.45 uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Bolechowicach przedstawią montaż słowno-muzyczny, a o godz. 17 rozpocznie się uroczysta msza święta. Po jej zakończeniu wystąpi Gminno-Szkolna Orkiestra Dęta.

ZAGNAŃSK

Gminne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbędą się  w kościele pw. Św. Rozalii i Św. Marcina w Zagnańsku w dniu 11 listopada 2017 r. Obchody święta zainauguruje o godz. 11.45 program historyczno-muzyczny poświęcony odzyskaniu przez Polskę niepodległości pt. „Polsko, pierwsze imię Twoje – WOLNOŚĆ” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Zagnańsku. Tuż po występie dzieci o godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, po której nastąpi złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod tablicą pamiątkową z 1928 roku umieszczoną na historycznej dzwonnicy. Na zakończenie obchodów organizatorzy zapraszają do domu parafialnego (dawna organistówka), gdzie o 13.30 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego „Gęsina na Św. Marcina”, połączonego z degustacją zgłoszonych potraw.

 

POWIAT BUSKI

BUSKO-ZDRÓJ

W Busku-Zdroju obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godzinie 9:30 zaplanowana jest msza święta w intencji ojczyzny w kościele parafialnym Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po uroczystości z udziałem orkiestry dętej nastąpi przemarsz na plac przy BWA, gdzie delegacje złożą kwiaty na płycie marszałka Józefa Piłsudskiego, przed pomnikiem Męczeństwa przy BWA i Żołnierzy Batalionów Chłopskich.  Wiązanki kwiatów złożone będą także przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Tutaj odbędą się przemówienia okolicznościowe oraz koncert orkiestry dętej BSCK. Ponadto zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących o charakterze kulturalnym i sportowym. Odbywać się będą od 9 do 18 listopada.

SOLEC-ZDRÓJ

W Solcu-Zdroju obchody rozpocznie koncert pieśni patriotycznych w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja. Następnie o godzinie 12:00 odbędzie się uroczysta msza święta. Po eucharystii delegacje przejdą na cmentarz i złożą wiązanki kwiatów na mogiłach żołnierskich.

PACANÓW

W Pacanowie msza za kraj odbędzie się w Bazylice św. Marcina o godzinie 12:00. Godzinę później uczestnicy obchodów przemaszerują przed obelisk marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożone zostaną kwiaty. O godzinie 14:10 zaplanowano uroczystości w Europejskim Centrum Bajki. Tam odbędzie się uroczysta sesja Rady Gminy Pacanów połączona z wręczeniem wyróżnień ,,Pacanowski Laur”. O godzinie 15:00 część artystyczna, podczas której zaprezentuje się chór „Pasja” z Jędrzejowa oraz gminna młodzieżowa orkiestra dęta oraz laureaci Świętokrzyskiego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej.

NOWY KORCZYN

W Nowym Korczynie obchody 99-lecia odzyskania niepodległości rozpocznie msza święta o godzinie 11:00 w kościele św. Stanisława. Następnie w asyście orkiestry dętej im. Jana III Sobieckiego uczestnicy przejdą na rynek, gdzie znajduje się Pomnik Powstańców. Po złożeniu kwiatów będą okolicznościowe  przemówienia oraz koncert utworów patriotycznych. O 12:10 odbędzie się także występ patriotyczny dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie w świetlicy OSP przy ul. Piłsudskiego 8.

STOPNICA

Uroczyste obchody odbędą się także w Stopnicy. Tam msza w intencji ojczyzny zostanie odprawiona o godzinie 10:00 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Następnie oficjalne uroczystości przeniosą się przed pomnik Józefa Piłsudskiego. Po nich zaplanowano program artystyczny, który wykona orkiestra dęta i dzieci.

TUCZĘPY

Gminne Obchody Święta Niepodległości odbędą się w Tuczępach. Organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Gminy Tuczępy i Centrum Kultury. O godzinie 12:00 w kościele św. Jana Chrzciciela msza, następnie delegacje złożą kwiaty na grobach poległych z ojczyznę pochowanych na cmentarzu parafialnym. Potem w Szkole Podstawowej w Tuczępach będzie można wspólnie pośpiewać pieśni patriotyczne.

WIŚLICA

W Wiślicy obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainauguruje o godzinie 12:00 msza święta w Bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Po mszy złożone zostaną wieńce na wiślickim rynku przed pomnikiem Ofiar Terroru Hitlerowskiego na Ziemi Wiślickiej. O 13:30 występ miejscowej orkiestry dętej.

 

POWIAT JĘDRZEJOWSKI

JĘDRZEJÓW

W Jędrzejowie obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczną się o godz. 10.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele Świętej Trójcy. Około 11.00 poczty sztandarowe wraz z delacjami i mieszkańcami miasta na czele z orkiestrą dętą przemaszerują pod Pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej Jędrzejowskiej, gdzie zaplanowano złożenie wiązanek kwiatów i okolicznościowe przemówienia. O godz. 12.00 po oficjalnych uroczystościach w Parku 700-lecia odbędzie się pokaz sprzętu Służb Mundurowych i Ratowniczych. Na zebranych będzie czekała wojskowa grochówka.

Ponadto o godz. 12.30 w Muzeum im. Przypkowskich zainaugurowane będą obchody 100-lecia Niepodległości Polski. W ramach spotkania otwarta zostanie wystawa zdjęć Jana Pudełka - żołnierza I Brygady Legionów Polskich i Wojska Polskiego, który przemierzał szlak bojowy w latach 1914-1918 z aparatem fotograficznym w ręku. Wystąpi również młodzież I Liceum im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie.

11 listopada w godz. od 10.00 do 15.00 w Jędrzejowskim Centrum Kultury odbędzie się Wystawa  Broni i Militariów.

W niedzielę (12 listopada) z okazji Święta Niepodległości Związek Harcerstwa Polskiego - Komenda Hufca w Jędrzejowie organizuje II edycję Terenowej Gry Miejskiej pt: „Śladami Historii” adresowaną do dzieci i młodzieży szkolnej. 

IMIELNO

Uroczystości odbędą się 11 listopada 2017 roku. Program:

- godz. 10:00 – msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym p.w. Św. Mikołaja w Imielnie

- godz. 11:00 –uroczysta akademia w Samorządowej Szkole Podstawowej w Imielnie

- występ zespołu muzycznego „KAPELA ŚWIĘTOKRZYSKA” i potańcówka dla uczestników

MAŁOGOSZCZ

W Małogoszczu uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 na rynku przed Pomnikiem Tadeusza Kościuszki, gdzie spotkają się poczty sztandarowe, delegacje i mieszkańcy Małogoszcza. Tam złożone zostaną  wiązanki kwiatów i zaplanowano okolicznościowe przemówienia. O godz. 10.30 na małogoskim rynku wystartuje 4 Małogoska Gra Terenowa  Dla Zmotoryzowanych, której celem jest odkrywanie  śladów historii i walorów przyrodniczych ZIEMI MAŁOGOSKIEJ. O godz. 12.00 odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

NAGŁOWICE

Uroczystości patriotyczne odbędą się 11 listopada 2017 roku o godz. 10 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Nagłowicach.

OKSA

Gminne uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbędą się 11 listopada 2017 roku.

Program uroczystości:

godz. 12 - msza św. za Ojczyznę w Kościele Parafialnym pw. św. Mikołaja w Oksie

godz. 13 - przemarsz na cmentarz. Złożenie wiązanek przy obelisku upamiętniającym poległych powstańców Styczniowych i grobie śp. legionisty Teofila Ślizowskiego

godz. 14 - akademia przygotowana przez młodzież szkoły podstawowej w remizie OSP Oksa

SĘDZISZÓW

Program Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada 2017):

godz. 8:50 - spotkanie pocztów sztandarowych, przedstawicieli zakładów pracy, szkół, orkiestry dętej i mieszkańców przy kościele św. Brata Alberta w Sędziszowie

godz. 9:00 - uroczysta msza święta za Ojczyznę

godz. 10:15 - przemarsz do Samorządowego Centrum Kultury im. Jana Pawła II

godz. 10:30 - składanie kwiatów pod pomnikiem „Ofiar poległych w II Wojnie Światowej”, okolicznościowe przemówienie burmistrza Sędziszowa

godz. 11:00 - program artystyczny przygotowany przez uczniów ze Szkół Podstawowych prowadzonych przez Fundację z Uśmiechem (Mstyczów, Krzcięcice, Tarnawa)

godz. 11:30 - II Sędziszowski Bieg Niepodległości

godz. 19:00 - mecze piłki nożnej halowej „Dla Niepodległej” (Hala OSiR - Sędziszów)

SŁUPIA JĘDRZEJOWSKA

W Słupi Jędrzejowskiej obchody Odzyskania Niepodległości rozpocznie o godz. 12.00 Msza święta za Ojczyznę w kościele pw. Św. Trójcy w Słupi. O godz. 13.00 przemarsz pod miejscowy Pomnik Niepodległości , gdzie odbędzie się Apel Poległych wraz z złożeniem wiązanek  kwiatów.

WODZISŁAW

Obchody Święta Niepodległości odbędą się 11 listopada 2017 r. Program obchodów uroczystości Święta Niepodległości:

godz. 11:15 - zbiórka uczestników uroczystości i pocztów sztandarowych przy remizie OSP w Wodzisławiu i przemarsz do Kościoła św. Marcina

godz. 11:30 - uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny - kościół Św. Marcina w Wodzisławiu

godz. 12:30 - przemarsz pocztów sztandarowych po zakończeniu mszy świętej w asyście Młodzieżowej Orkiestry Strażackiej, władz samorządowych i uczestników uroczystości na Plac Wolności oraz złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej

godz. 13: - część artystyczna w wykonaniu dzieci Szkoły Podstawowej „Pomnik Tysiąclecia” im. Partyzantów Ziemi Jędrzejowskiej w Piotrkowicach

Gminna Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu, Towarzystwo Przyjaciół Wodzisławia i Zespół Śpiewaczy „MOZGAWIANIE” zapraszają z kolei na wspólny śpiew pieśni patriotycznych z okazji Święta Niepodległości. Spotkanie odbędzie się 12 listopada 2017 roku (niedziela) o godz. 16 w Świetlicy Środowiskowej w Wodzisławiu.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa poświęcona Kajetanowi Wincentemu Kielisińskiemu oraz ogłoszone zostaną wyniki konkursu plastycznego pt. „Bohater świętokrzyskiej legendy”.

 

POWIAT KAZIMIERSKI

KAZIMIERZA WIELKA

Uroczystości w Kazimierzy Wielkiej rozpocznie o godz. 10:00 msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego. Po niej, wierni zatrzymają się w świątyni na „Lekcji historii w piosence”, czyli wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych. O godz. 11:30 uczestnicy uroczystości przemaszerują pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie delegacje złożą kwiaty.

SKALBMIERZ

Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się w Skalbmierzu o godz. 10:00 mszą świętą w intencji ojczyzny w tamtejszym kościele św. Jana Chrzciciela. Poprzedzi je przemarsz delegacji, pocztów sztandarowych i mieszkańców, którzy w stronę świątyni wyruszą o godz. 9:45 z Rynku miasta po drodze zatrzymując się pod pomnikiem niepodległości, gdzie złożone zostaną wiązanki kwiatów. Po mszy świętej uczestnikom spotkania rozdawane będą rogale świętomarcińskie z racji przypadającego tego dnia w liturgii Kościoła wspomnienia św. Marcina z Tours, biskupa.

OPATOWIEC

Obchody Święta Niepodległości w Opatowcu rozpocznie o godz. 13:30 zbiórka jednostek OSP na tamtejszym Rynku. Następnie uczestnicy przejdą do kościoła św. Jakuba Apostoła, gdzie o godz. 14:00 odprawiona zostanie msza święta. Po niej uroczystości przeniosą się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego nad Wisłą, gdzie po okolicznościowych przemówieniach złożone zostaną kwiaty.

BEJSCE  

Mieszkańcy gminy Bejsce upamiętnią rocznicę odzyskania niepodległości modlitwą w kościele św. Mikołaja, gdzie o godz. 11:00 odprawiona zostanie w intencji ojczyzny i polskich bohaterów msza święta. Dzień wcześniej (10 listopada) o godz. 18:00 w świetlicy wiejskiej w Bejscach uczniowie gimnazjum w Czyżowicach i członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Bejsce i Okolic zaprezentują program artystyczny „Opowiedz nam ojczyzno” w ramach wieczoru z pieśnią patriotyczną.

 

POWIAT KONECKI

KOŃSKIE I STĄPORKÓW

W powiecie koneckim obchody upamiętniające 99. rocznicę odzyskania niepodległości obejmą miasta Końskie i Stąporków oraz gminy wchodzące w skład powiatu.

W Końskich o 11.30 przed Pomnikiem Wdzięczności przy ulicy Marszałka Piłsudskiego zostaną złożone kwiaty, stamtąd uczestnicy przejdą z miejską Orkiestra Dętą do kolegiaty świętego Mikołaja. Kwadrans po 12 rozpocznie się tu msza w intencji Ojczyzny.

W Stąporkowie o 11.30 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpocznie się montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów PSP numer 1 pod tytułem „Chce być wolna, zawsze wolna byłam”.  Po nim odprawiona zostanie msza. Druga część uroczystości w Stąporkowie rozpocznie się o 15.00. przed Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu spotkają się delegacje i przemaszerują przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po złożeniu kwiatów kolejny program artystyczny zaprezentują uczniowie PSP numer 2 i wykonawcy z MGOKiS, nosić będzie tytuł „Ta, co nie zginęła”.

W gminie Ruda Maleniecka uroczystości rocznicowe zaplanowane są przy pomniku Powstańców Styczniowych na uroczysku „Ormanicha”. Pozostałe gminy włączają się w obchody organizowane przez parafie lub szkoły. Delegacje będą także brały udział w uroczystościach organizowanych w Końskich i Stąporkowie.

 

POWIAT OPATOWSKI

OPATÓW

W Opatowie msza święta odbędzie się w kolegiacie pw. św. Marcina o godzinie 12:00. Następnie uroczystości przeniosą się na rynek, tam złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem mjra Ludwika „Topora” Zwierzdowskiego. O godzinie 16:00 w Opatowskim Ośrodku Kultury program kulturalny „Polska to Wielka Rzecz” w wykonaniu Opatowskiego Teatru Muzycznego i chóru UTW. Następnego dnia, 12 listopada, także w OOK, odbędzie się VI Ogólnopolska Konferencja Historyków, Archeologów, Prawników i Politologów”. Od 11 do 30 listopada w holu OOK będzie można oglądać wystawę „Ojcowie Niepodległości”.

OŻARÓW

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ożarowie rozpoczną się o godz. 10:30 mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele parafialnym w Ożarowie, po której nastąpi przemarsz uczestników na Plac Wolności. Tam zostaną złożone wieńce i wiązanki przed Pomnikiem Niepodległościowym. Na zakończenie zaplanowana jest okolicznościowa akademia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ożarowie.

PIÓRKÓW

Wspólne biesiadowanie oraz śpiewanie patriotycznych pieśni, jak co roku odbędzie się w miejscowości Piórków w gminie Baćkowice. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Wczoraj - Dziś - Jutro oraz proboszcz tamtejszej parafii ks. dr Marek Bieniasz.

O godzinie 14 odbędzie się msza święta w kościele pod wezwaniem Świętego Stanisława. Następnie uczestnicy złożą kwiaty przed pomnikiem koło kościoła i rozpoczną spotkanie, podczas którego śpiewająco uczczą 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tomasz Staniek, prezes Stowarzyszenia Wczoraj - Dziś - Jutro, informuje, że wspólne biesiadowanie z okazji Święta Niepodległości cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców wsi. W ubiegłym roku wzięło w nim około 200 osób. Dodaje, że wybrzmią pieśni legionowe z okresu walk powstańczych i II wojny światowej. Dodatkowo rozpalone zostanie ognisko, przy którym będzie można się posilić. Według Tomasza Stańka taka forma świętowania integruje lokalne społeczeństwo.

Do wspólnego biesiadowania zostali zaproszeni świętokrzyscy parlamentarzyści i samorządowcy.

IWANISKA

Z kolei w Iwaniskach obchody rozpoczną się o godzinie 9:00 mszą świętą w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Następnie uczestnicy przejdą do Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego, tam przed popiersiem marszałka złożone zostaną kwiaty. Potem odbędzie się akademia upamiętniająca drogę Polaków do niepodległości oraz okolicznościowe przemówienia.

TARŁÓW

W Tarłowie msza święta odbędzie się w kościele Świętej Trójcy o godzinie 11:00. O 12:00 Koncert Piosenki Patriotycznej w wykonaniu podopiecznych Gminnego Ośrodka Kultury. Godzinę później uczestnicy obchodów złożą kwiaty na grobach legionistów poległych podczas obrony Reduty Tarłowskiej w lipcu 1915 roku, które znajdują się na cmentarzu parafialnym.

WOJCIECHOWICE

W gminie Wojciechowice obchody 99. rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się dzień wcześniej, 10 listopada. O godzinie 9:00 w kościele parafialnym w Bidzinach odbędzie się msza. Następnie uczestnicy oddadzą cześć poległym za ojczyznę, spoczywającym na parafialnym cmentarzu. Po oficjalnych uroczystościach zaplanowano marsz na trasie Bidziny-Wojciechowice, zakończony na cmentarzu parafialnym w Wojciechowicach. Obchody zakończy poczęstunek w miejscowej Szkole Podstawowej.

 

POWIAT OSTROWIECKI

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

Obchody Święta Niepodległości w Ostrowcu i powiecie ostrowieckim są bardzo urozmaicone. Już odebrany został Ogień Niepodległości z pól bitewnych Kostiuchnówki. Przywiozła go sztafeta rowerowa. Przekazany samorządom, harcerzom i strzelcom będzie płonął podczas obchodów oficjalnych w sobotę.

W piątek (10 listopada) ostrowiecka Jednostka Strzelecka organizuje Powiatowy Turniej Strzelecki o Puchar Starosty Ostrowieckiego Zbigniewa Dudy “10 strzałów ku chwale Ojczyzny” . Zawody odbędą się na strzelnicy w Starachowicach. Ich celem jest upowszechnianie strzelectwa sportowego.

W sobotę (11 listopada) o 10.30 rozpocznie się msza święta w kolegiacie p.w. Św. Michała Archanioła, po niej zaplanowano przemarsz ulicą Starokunowską i Sienkiewicza do Parku Miejskiego pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu, po przemówieniach, zostaną złożone kwiaty, a tę część spotkania zakończy wiązanka utworów patriotycznych.

O 13.00 rozpocznie się Ostrowiecki Bieg Niepodległości z Miejskiego Stadionu KSZO ulicami miasta.

Utrudnienia w ruchu:

ul. Świętokrzyska - odcinek pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Zgoda do wjazdu na parking na wprost Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR w godzinach 12.45-13.10 i 13.20-14.30 – zamknięcie ruchu w dwóch kierunkach (dojazd od ronda możliwy jedynie dla mieszkańców bloków i kamienic przy ul. Świętokrzyskiej)

● ul. Brody - odcinek od parkingu na wprost Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR do al. Solidarności - w godzinach 12.45-14.30 zamknięcie ruchu w dwóch kierunkach,

● al. Solidarności od skrzyżowania z ul. Brody do ul. Centralnego Okręgu Przemysłowego COP - w godzinach 12.45-14.30 zamknięcie ruchu w dwóch kierunkach,

● ul. Centralnego Okręgu Przemysłowego COP na odcinku od skrzyżowania z al. Solidarności do ul. Kolejowej - w godzinach 12.45-14.30 zamknięcie ruchu w dwóch kierunkach,

● ul. Kolejowa na odcinku od skrzyżowania z ul. Centralnego Okręgu Przemysłowego COP do wysokości parkingu Centrum Integracji Społecznej przy ul. Poniatowskiego - w godzinach 12.45-14.30 zamknięcie ruchu w dwóch kierunkach,

● ul. Żabia od Ronda Powstania Styczniowego do skrzyżowania z ul. Mickiewicza (bieg zostanie poprowadzony lewym pasem ruchu od strony stacji paliw) - w godzinach 12.45-14.30 zmiana organizacji ruchu w ul. Żabiej – wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy od Ronda Powstania Styczniowego do ul. Zagłoby (tzw. obwodnicy),

● ul. Mickiewicza od skrzyżowania z ul. Żabią do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza - w godzinach 12.45-14.30 zamknięcie ruchu w dwóch kierunkach,

● ul. Sienkiewicza od skrzyżowania z ul. Mickiewicza do ul. Starokunowskiej (pasy ruchu od strony Parku Miejskiego) - w godzinach 12.45-14.30 zamknięcie ruchu,

● ul. Starokunowska od ul. Sienkiewicza, dalej ul. Okólna do skrzyżowania z ul. Górzystą - w godzinach 12.45-14.00 zamknięcie ruchu w dwóch kierunkach,

● ul. Iłżecka od skrzyżowania z ul. Starokunowską do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza i ul. Szeroką - w godzinach od 12.45-14.15 zamknięcie ruchu z zachowaniem drożności przejazdu pojazdów poruszających się ul. Iłżecką w lewo w ul. Szeroką,

● ul. Sienkiewicza od ul. Iłżeckiej do skrzyżowania z ul. Mickiewicza - w godzinach 12.45-14.15 zamknięcie ruchu.

Zamknięcia ruchu ulicznego dokona Policja, dopuszczając ruch poprzeczny na głównych skrzyżowaniach (po przebiegnięciu kolumny biegaczy). Ruch uliczny będzie wznawiany systematycznie po przejechaniu samochodu technicznego z napisem „KONIEC BIEGU” poruszającego się w drodze powrotnej (od skrzyżowania ul. Starokunowskiej z ul. Iłżecką) w kierunku mety na terenie stadionu MOSiR.

Również o 13.00 ruszy rajd gwiaździsty „Orły dla Niepodległej”. Cztery grupy wyruszą z Karczmy Miłkowskiej, Bodzechowa, Szewny i Denkowa. Około 16.00 spotkają się przed starostwem powiatowym. Po posiłku wspólnie ruszą  z pochodniami pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Parku Miejskim. Marsz poprowadzi Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Niezłomni 1939 – 1963”.

O 17.00 rozpocznie się oficjalna część obchodów, asysta honorowa Wojska Polskiego, przemówienia zaproszonych gości, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, po nich zaplanowany jest pokaz fajerwerków.

W niedzielę 12 listopada o godz. 16.00 w Muzeum w Częstocicach odbedzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu „Pereł” Ryszarda Góry oraz chóru „Świętokrzyskie Bemolki” (wstęp wolny).

BODZECHÓW

Uroczystości patriotyczne organizowane są także we wszystkich gminach powiatu ostrowieckiego. W Bodzechowie zaplanowano Bieg Niepodległości, ruszy o 12.00, po mszy świętej w intencji Ojczyzny.

BAŁTÓW

W gminie Bałtów święto zaplanowano na 12 listopada. O 10.00 w kościele parafialnym rozpocznie się msza święta, po niej przed tablica niepodległościową zostaną złożone kwiaty.

KUNÓW

W Kunowie uroczystości rocznicowe połączone będą z odsłonięciem wyremontowanego pomnika Tadeusza Kościuszki. Później w kościele parafialnym odprawiona zostanie msza święta. Początek spotkania w Kunowie o 9.00.

ĆMIELÓW

W Ćmielowie rocznica odzyskania niepodległości upamiętniona zostanie mszą świętą w kościele parafialnym o 9. Po niej uczestnicy przejdą na rynek, tam, przed pomnikiem zostaną założone kwiaty. Zakończeniem obchodów będzie montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów oraz występ Chóru Środowiskowego Jutrzenka w Domu Kultury.

 

POWIAT PIŃCZOWSKI   PIŃCZÓW

Obchody Święta Niepodległości w Pińczowie zainauguruje o godz. 9:00 uroczysta sesja Rady Miejskiej i Rady Powiatu w sali kinowej Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury. W jej trakcie dzieci z Przedszkola nr 1 i młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych wystąpią z programem artystycznym. Następnie uczestnicy przejdą do kościoła św. Jana Apostoła i Ewangelisty, gdzie o godz. 10.00 odprawiona zostanie msza święta. Po niej delegacje, poczty sztandarowe, orkiestra ze Szkoły Muzycznej i mieszkańcy udadzą się pod pomnik Konstytucji 3 Maja, gdzie odegrany zostanie hymn państwowy, a na maszt zostanie wciągnięta flaga Polski. Wiązanki kwiatów zostaną złożone pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja i Józefa Piłsudskiego.  

KIJE

Uroczystości w Kijach poprzedzi zbiórka delegacji przed budynkiem Urzędu Gminy o godz. 9:40. Msza święta w intencji ojczyzny odprawiona zostanie w tamtejszym kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godz. 10:00. Po niej uczestnicy obchodów przejdą na Stary Cmentarz, gdzie w tzw. Parku Pamięci złożone zostaną wiązanki i zapalone znicze.

 

POWIAT SANDOMIERSKI

SANDOMIERZ

Narodowe Święto Niepodległości w Sandomierzu rozpocznie się o godzinie 10.30 w bazylice katedralnej od mszy w intencji ojczyzny. Po niej zebrani przejdą pod pomnik 2 Pułku Piechoty Legionów na cmentarzu katedralnym. Kolumnę prowadzić będzie Sandomierska Orkiestra Dęta oraz  grupa rekonstrukcyjna z Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego.

Przy pomniku odmówiona zostanie modlitwa  za poległych w obronie Ojczyzny, po czym przemówienie wygłosi starosta sandomierski Stanisław Masternak i burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski. Oddana zostanie salwa honorowa w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Na zakończenie tej części obchodów delegacje złożą  pod pomnikiem kwiaty ,  z wiązanką melodii żołnierskich wystąpi Sandomierska Orkiestra Dęta. Bezpośrednio po uroczystościach  przy Starostwie Powiatowym zorganizowany będzie poczęstunek wojskową grochówką.

O godzinie 17 w Zamku Królewskim w Sandomierzu rozpocznie się „Wolne śpiewanie z Ordonką”  czyli koncert zespołu Triodeon, który tworzą artyści: Anna Przybysz, Jarek Kutera i Jacek Przybysz. Zaprezentowany zostanie spektakl muzyczny pt. „  Na pierwszy znak”, którego bohaterką będzie Anna Przybysz wcielająca się w rolę Hanki Ordonówny. Publiczność  usłyszy dobrze znane utwory z tekstami m.in. Juliana Tuwima czy Adama Asnyka m.in. „ Miłość  ci wszystko wybaczy”, „Czy tak czy nie”, „ Zapomniana melodia”,  „Na pierwszy znak”, „Pierwsza brygada”, „Serce w plecaku”, „Warszawo ma”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Rotę” i wiele  innych. Będzie to muzyczno- sentymentalna podróż  ze szczyptą przedwojennej  nostalgii. W trakcie recitalu można będzie włączyć się  do wspólnego śpiewania, ponieważ teksty piosenek  będą wyświetlane na projektorze.

Koncert potrwa dwie godziny. Organizowany jest wspólnie z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.

 

POWIAT SKARŻYSKI

SKARŻYSKO-KAMIENNA

Obchody Powiatowe Święta Niepodległości w Skarżysku-Kamiennej rozpocznie tradycyjnie o godzinie 10.30 msza święta w intencji ojczyzny w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca. Następnie o godz. 11.30 mieszkańcy przejdą przed Pomnik Bojowników o Wolność i Niepodległość. Tam zostaną wygaszone okolicznościowe przemówienia, złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Na godzinę 13.00 zaplanowano w Hotelu „Promień” wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Podczas spotkania z mieszkańcami wystąpią m.in.  Zespół Pieśni i Tańca Sorbin, laureaci Konkursu Prozy i Poezji „Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo”, lokalni artyści oraz młodzież która zaprezentuje swój dorobek z Warsztatów Wokalnych w koncercie „Wolni i Niepodlegli”.

SUCHEDNIÓW

Suchedniowskie uroczyste obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpocznie  uroczysta mszą świętą o godzinie 10 w kościele św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie. O godz. 16.00  w SOK Kuźnica odbędzie się okolicznościowy koncert "Kuźnica - Miastu". Uczniowie szkoły Podstawowej nr 3 w Suchedniowie zaprezentują spektakl pt. „Sen o Niepodległości”. Wystąpią także  Chór „Senior”, dziecięcy zespół wokalno-instrumentalny „Małe Skrzypeczki ”oraz Formacja Taneczna „Axis” oraz dzieci ze „Studia Piosenki ”działającego przy tutejszym ośrodku „Kuźnica”.

BLIŻYN

 Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Bliżynie o godz. 10.00 rozpocznie msza święta sprawowana w kościele parafialnym św. Ludwika. Po mszy zostaną złożone kwiaty przed Pomnikiem Pomordowanych Żołnierzy AK. Na godzinę 11.30 w szkole Podstawowej w Bliżynie zaplanowano uroczystą akademię w wykonaniu uczniów pt. „ 1918-2018 -100 lat Polski Niepodległej”. O godz. 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury „Zameczek” w Bliżynie odbędzie się koncert muzyki kameralnej  w wykonaniu zespołu” Alegrija”. W repertuarze utwory filmowe i musicalowe. Wstęp wolny.

SKARŻYSKO KOŚCIELNE

10 listopada w Szkole Podstawowej w Majkowie w godz. 17.00  zostanie zorganizowany wieczór patriotyczny poświęcony 99. Rocznicy Święta  Niepodległości pt. „Moja Ojczyzna jest moja Polską ”w wykonaniu dzieci i młodzieży.

11 listopada uroczyste obchody 99. Narodowego Dnia Niepodległości w Skarżysku Kościelnym    rozpocznie o godz. 9.00 msza święta w kościele pw. Świętej Trójcy. Po liturgii nastąpi przemarsz pod Pomnik Pamięci (przed zakładem Naftobazy). Tam zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia i złożone kwiaty.

ŁĄCZNA

10 listopada 2017 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łącznej odbędzie się uroczysta akademia z udziałem pocztów sztandarowych z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Akademia ta zainauguruje obchody 100-lecia tego święta narodowego, które obchodzić będziemy w przyszłym roku. Uczniowie z klas II oraz młodzież szkolna przedstawią montaż słowno-muzyczny pt. "A za nimi szła wolność". Na uwagę zasługiwać będzie pantomima w wykonaniu uczniów klas III szkoły podstawowej pt. Taniec z flagą".

11 listopada obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Łącznej o godz. 12.00 rozpocznie msza  święta za ojczyznę w tutejszym kościele parafialnym. Na 13.15 zaplanowano złożenie wieńców i kwiatów na pobliskim cmentarzu na grobach poległych w podczas II wojny światowej żołnierzy. O godz. 13.30 w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Łącznej odbędzie się uroczysta akademia poświęcona 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości. W programie akademii m.in. pieśni patriotyczne w wykonaniu 36 Drużyny Harcerskiej działającej przy Zespole Szkół w Łącznej oraz Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Łączna.

 

POWIAT STARACHOWICKI

STARACHOWICE

Starachowickie odchody Narodowego Dnia Niepodległości rozpocznie 11 listopada o godz. 9.45 uroczysta msza święta w kościele pw. Wszystkich  Świętych przy ulicy Radomskiej w intencji ojczyzny. Po liturgii około godz. 11 00 nastąpi przemarsz wiernych oraz pocztów sztandarowych przed Pomnik Niepodległości. Tam około godz. 11.15 zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia i złożone  wiązanki kwiatów.  Zakończenie uroczystości planowane jest na godzinę 12.

Na godz. 17.30 w Starachowickim Centrum Kultury zaplanowano uroczysty koncert pieśni  patriotycznej i ludowej pt. „Śpiewnik Polski”, podczas którego nastąpi uroczysta inauguracja pracy Honorowego Komitetu Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości  Polski powołanego przez Starostę Starachowickiego Danutę Krępę.  Organizatorem tegorocznych uroczystości jest Starostwo Powiatowe w Starachowicach.

GMINA BRODY

III Gminne Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Gminie Brody rozpocznie o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Krynkach msza święta w intencji ojczyzny. O godz. 13 nastąpi przemarsz do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krynkach. Tam o godz. 13.15 zostaną wygłoszone przemówienia okolicznościowe a o godz. 13.30 rozpocznie się część artystyczna na która złożą się montaż słowno-muzyczny i koncert pieśni patriotycznych.

WĄCHOCK

W Wąchocku obchody Narodowego Święta Niepodległości o godz. 11.00 rozpocznie msza święta za ojczyznę sprawowana w Kościele Opactwa Cysterskiego. Po liturgii odbędzie się koncert pieśni patriotycznej, a następnie o godzinie 12.30 przed Pomnikiem Bohaterów odbędzie się apel poległych w 1918 roku mieszkańców Gminy Wąchock i złożone zostaną wiązanki kwiatów.

MIRZEC

W Mircu uroczyste obchody 99. Rocznicy Święta Niepodległości odbędą się w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Leonarda w Mircu. O godz. 10.00 rozpocznie się msza  święta w intencji ojczyzny, a następnie po liturgii młodzież z Zespołu Szkół w Mircu zaprezentuje program patriotyczno-artystyczny.

PAWŁÓW

Obchody Święta Niepodległości w gminie Pawłów odbędą  się w piątek 10 listopada o godz. 17.00 w świetlicy środowiskowej w Pawłowie. Młodzieżowa grupa teatralna działająca przy Stowarzyszeniu Gmina Pawłów Plus  i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie organizują uroczystą Wieczornicę Niepodległości. W programie wieczornicy: będą m.in. "Bal niepodległościowy w saloniku dziedziczki Omskiej, a także gawęda historyczna poprowadzona przez Ewę Kołomańską z Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Zaplanowano dyskusje, pytania, wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych. Jest to już kolejna impreza "W saloniku dziedziczki Omskiej" z cyklu "Spotkania z historią regionu". Tym razem spektakl dotyczy działalności mieszkańców przedwojennych dworków ziemiańskich z terenu gminy Pawłów. Także w każdej z dziewięciu szkół na terenie gminy zorganizowane zostaną okolicznościowe akademie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

 

POWIAT STASZOWSKI

STASZÓW

W Staszowie uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się w sobotę o godzinie 10.30 od koncertu Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol”, która przejdzie ulicami miasta z Parku im. Adama Bienia na mszę za ojczyznę do sanktuarium św. Jana Pawła II. Po mszy zebrani wraz z pocztami sztandarowymi przejdą do Rynku. W uroczystościach  weźmie udział delegacja i kompania honorowa 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego. Najpierw odegrany zostanie hymn państwowy, po czym przyjęty będzie meldunek przez dowódcę garnizonu oraz dowódcę uroczystości. Wystąpienie okolicznościowe wygłosi burmistrz Staszowa Leszek Kopeć. Kolejnym punktem programu jest apel poległych, salwa honorowa i składanie  wiązanek kwiatów przy pomniku Tadeusza Kościuszki. Uczestnicy obchodów przejdą razem na ulicą Parkową, gdzie zakończone zostaną uroczystości.

 

POWIAT WŁOSZCZOWSKI

WŁOSZCZOWA

We Włoszczowie obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczną się o godz. 10.00  uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w miejscowym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Po czym około 11.15 poczty sztandarowe wraz z delacjami i mieszkańcami miasta przemaszerują pod Pomnik Niepodległości, gdzie odbędzie się  złożenie wiązanek kwiatów i okolicznościowe przemówienia starosty Jerzego Suligi oraz burmistrza gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubka.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

O godz. 11.45 na podwłoszczowskiej Belinie rozpocznie się plenerowa projekcja filmu „Biegacze”. W godz. 13.00-15.00 również na Belinie odbędzie się VI Powiatowy Bieg Niepodległości. W godz. od 13.00- 14.00 hali Ośrodka  Sportu i Rekreacji  we Włoszczowie dla młodzieży szkolnej zaplanowano Grę Miejską. Natomiast o  godz. 16.00  na włoszczowskim rynku rozpocznie się widowisko Droga do Niepodległości i plenerowa projekcja filmu „Kamienie na Szaniec”.

KRASOCIN

W Krasocinie 11 listopada uroczystości rocznicowe rozpocznie  o godz. 10.00 Msza Święta w kościele parafialnym w Krasocinie. Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerują pod tablice pamiątkową upamiętniająca poległych mieszkańców gminy Krasocin walczących o niepodległość, która znajduje się obok groty. Tam zaplanowano okolicznościowe przemówienia oraz złożenie wiązanek kwiatów .

KLUCZEWSKO

11 listopada w Kluczewsku uroczystości rozpocznie o godz. 10.00  msza św. za ojczyznę w Kościele Parafialnym  p.w. Św. Wawrzyńca  w Kluczewsku, po czym odbędzie się  okolicznościowy występ  młodzieży ze szkoły w Komornikach. O godz. 12.00 pod pomnikiem ku czci poległych złożone zostaną kwiaty oraz odbędzie się Apel Poległych. Natomiast o godz. 12.30 na strzelnicy w Pilczycy rozpoczną się zawody w strzelaniu o „Puchar Wójta Gminy”.

SECEMIN

11 listopada o godz.  9.00 mszą świętą w kościele p.w.  Św. Katarzyny i Św. Jana Apostola rozpoczną się uroczystości rocznicowe w Seceminie. Po mszy poczty sztandarowe przemaszerują  pod pomnik poległych, który znajduje się  przy Urzędzie Gminy w Seceminie. Tam odbędą się okolicznościowe przemówienia orz złożone zostaną wiązanki kwiatów. Na zakończenie  odbędzie się akademia w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Seceminie i koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołów ludowych z gminy Secemin.

RADKÓW

11 listopada o godz. 15.00 w kościele pod wezwaniem św. Doroty w Radkowie odbędzie się koncert Pieśni Patriotycznych i Narodowych. Wystąpią: Chór Apasjonata z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Wrocławia, Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Nowej Rudy, Orkiestra Dętą z Wambierzyc oraz duet akordeonowy „Kubar” z Suszyny.

Reklama