Przyszli żołnierze mogą uzyskać informacje nt. Wojsk Obrony Terytorialnej

Data publikacji: 09.11.2017 15:38
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Żołnierze

Żołnierze
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W trzech świętokrzyskich Wojskowych Komendach Uzupełnień rozpoczęły działalność terenowe punkty informacyjne dla osób, które chcą wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Placówki te zlokalizowane są w Kielcach, Sandomierzu i Busku–Zdroju. W tych miejscach, ochotnicy mogą uzyskać wszystkie informacje związane z tworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej w regionie świętokrzyskim.

Szef senackiej Komisji Obrony Jarosław Rusiecki przypomina, że przed nową formacją postawiono dwa główne cele. - Z jednej strony, to współpraca z samorządami, szczególnie w przypadku klęsk żywiołowych. Drugim obszarem jest współpraca z wojskami operacyjnymi, czyli organizowanie szkoleń dla kompanii, batalionów i brygad WOT – wyjaśnia Jarosław Rusiecki.

Dowództwo świętokrzyskiej brygady będzie miało siedzibę w Kielcach, a w województwie zlokalizowane zostaną prawdopodobnie trzy bataliony WOT, których celem będzie szkolenie ochotników, przy pomocy oficerów służby zawodowej. W każdym powiecie funkcjonować będzie natomiast kompania obrony terytorialnej.

O przyjęcie w struktury formacji może się starać osoba pełnoletnia, posiadająca obywatelstwo polskie i ciesząca się dobrym zdrowiem, dodaje Jarosław Rusiecki. - Szkolenie podstawowe trwa 16 dni. Jeśli ochotnik wcześniej nie odbył służby wojskowej, szkolenie kończy się przysięgą. Cały proces kształcenia trwa około 3 lat, w systemie weekendowym. Ćwiczenia odbywać się będą także na poligonach - wyjaśnia senator Jarosław Rusiecki.

Zorganizowane brygady funkcjonują już w województwach: podkarpackim, podlaskim i lubelskim. Obecnie tworzone są kolejne, w województwach: mazowieckim i warmińsko–mazurskim. Natomiast świętokrzyska brygada ma być formowana od stycznia przyszłego roku.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama