Kolejne mieszkania chronione już gotowe

Data publikacji: 15.11.2017 13:52
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. Mieszkania chronione w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Jagiellońskiej

Kielce. Mieszkania chronione w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Jagiellońskiej
Kielce. 15.11.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kolejne dziewięć mieszkań chronionych powstanie w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach. Zamieszkają w nich osoby starsze i niepełnosprawne, które są w miarę samodzielne, ale czasami potrzebują opieki.

Jak informuje Magdalena Gościniewicz, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, będą to kolejne tego typu lokale, które zostaną stworzone w tym DPS.

- Pierwsze mieszkania oddaliśmy w 2014 roku. W sumie było to 20 lokali, a pieniądze na ich przygotowanie pochodziły z Funduszy Szwajcarskich. Wówczas powstały także sale, z których mogą korzystać mieszkańcy tych lokali. To sala rehabilitacyjna, zajęć terapeutycznych, sala spotkań indywidualnych oraz pokój dla personelu, który czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców - dodaje Magdalena Gościniewicz.

W kolejnych dwóch latach, dzięki pieniądzom z budżetu miasta, do użytku oddano 18 mieszkań aktywizujących. W sumie w DPS przy ulicy Jagiellońskiej jest ich już 38. Jak podkreśla Piotr Piwowarczyk, dyrektor placówki, mieszkania będą w pełni przystosowane do różnych rodzajów niepełnosprawności.

- Zastosowano rozwiązania, które ułatwiają życie mieszkańcom tych lokali. To m.in. specjalne posadzki dla osób niewidomych i słabowidzących. Mieszkania będą w pełni wyposażone oprócz mebli pokojowych. W kuchni znajdować się będzie kuchenka elektryczna, piekarnik, zlew i lodówka oraz meble. Z kolei w łazience będzie kabina prysznicowa, umywalka, lustro, toaleta oraz uchwyty dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo w każdym mieszkaniu znajduje się centralka przywoławcza. Jeżeli mieszkaniec będzie potrzebował pomocy dzięki naciśnięciu przycisku będzie mógł wezwać personel DPS - wyjaśnia Piotr Piwowarczyk.

Od 2014 w mieszkaniu aktywizującym mieszka Lucyna Kmieć z niepełnosprawną córką. Kobiety bardzo chwalą warunki lokalowe.

- Mamy dwa pokoje, kuchnię, łazienkę, duży balkon z widokiem na wzgórze Karczówka. Jesteśmy bardzo zadowolone z mieszkania. Także personel DPS-u jest dla nas bardzo miły i pomocny - stwierdza Lucyna Kmieć.

Dziewięć mieszkań aktywizujących w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach zostanie oddanych do użytku prawdopodobnie już w grudniu. Koszt adaptacji parteru budynku DPS na te lokale to 324 tysiące złotych. Pieniądze przekazało miasto.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama