Główna nagroda za opowieść o Stonesach. NURT 2017 już za nami

Data publikacji: 25.11.2017 08:47
Autor: Ryszard Koziej / Kategoria: Kultura
24.11.2017 Kielce. Festiwal Form Dokumentalnych NURT. Gala finałowa. Przyjaciele Festiwalu

24.11.2017 Kielce. Festiwal Form Dokumentalnych NURT. Gala finałowa. Przyjaciele Festiwalu
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Film „Moi Rolling Stonsi” w reżyserii Jana Sosińskiego zdobył główną nagrodę 23. Festiwalu Form Dokumentalnych „Nurt” w Kielcach. Statuetkę „Srebrnego Nurtu” jury przyznało obrazowi „Nauka” w reżyserii Emi Buchwald, zaś „Brązowy Nurt” przypadł Grzegorzowi Linkowskiemu za film „Zwierzę na papierze”.

Publiczność festiwalowa w głosowaniu uznała, że najlepszym filmem „Nurtu” był obraz „Słoń, jaki jest...” w reżyserii Waldemara Wiśniewskiego. Jury przyznało też dwa wyróżnienia: dla Marcina Janos-Krawczyka za film „Ziemia bezdomnych” i dla Sławomira Koehlera za obraz „Byliśmy pierwsi. Poznań '56”.

Oprócz nagród regulaminowych wręczono też kilka nagród od instytucji i stowarzyszeń od lat wspierających kielecki festiwal. Jedną z nich była nagroda Radia Kielce „Za to, czego nie widać, czyli za artyzm dźwięku w formie dokumentalnej” dla Barbary Kaczyńskiej za film „Moja sonata księżycowa”. Odznaki przyjaciół „Nurtu” trafiły z kolei do dyrektorów instytucji i szkół, a także prywatnych osób wspierających festiwal, otrzymał ją między innymi prezes Radia Kielce Janusz Knap.

Nagrodzony „Złotym Nurtem” obraz „Moi Rolling Stonesi”- to pełen dobrej energii, pozytywny dokument o historycznym koncercie brytyjskiego zespołu w 1967 roku w warszawskiej „Sali Kongresowej” Pałacu Kultury i Nauki. Bohaterka filmu, wówczas 17-letnia Ola, uczestniczka koncertu, mówiąc po pięćdziesięciu latach o swoim pokoleniowym, najważniejszym w życiu zdarzeniu, jednocześnie przekazuje bez patosu, w humorystycznej barwnej opowieści prawdę o naturalnym sprzeciwie Polaków wobec obcej ideologii.

Reżyserka nagrodzonego przez Radio Kielce obrazu „Moja sonata księżycowa” - Barbara Kaczyńska przyznała, że dźwięk w jej filmie rzeczywiście był najważniejszy, bo bohater jej obrazu odzyskując słuch, odzyskał jednocześnie możliwość pełnego, twórczego życia.

Na zakończenie festiwalu widzowie obejrzeli premierowy pokaz ekranizacji płótna Stanisława Kaczor-Batowskiego „Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc” w reżyserii Marka Brodzkiego i wyróżniony przez dyrektora artystycznego festiwalu Krzysztofa Miklaszewskiego film „Rosyjska pralnia” Endy Gęsiny-Torresa i Wojciecha Cieśli.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama