Poznaliśmy laureatów plebiscytu "Świętokrzyscy Burzyciele Barier"

Data publikacji: 30.11.2017 13:00
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Rozstrzygnięcie plebiscytu Świętokrzyscy Burzyciele Barier

Rozstrzygnięcie plebiscytu "Świętokrzyscy Burzyciele Barier"
Kielce. 30.11.2017 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach, filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach oraz Tomasz Łukawski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Domu Pomocy w Gnojnie, to tegoroczni laureaci plebiscytu "Świętokrzyscy Burzyciele Barier".

Ideą konkursu jest wyróżnianie osób i instytucji oraz organizacji, które w sposób szczególny działają na rzecz osób niepełnosprawnych i likwidują bariery architektoniczne - przypomniał podczas gali Andrzej Michalski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Nagrodzone instytucje i osoby, zdaniem kapituły konkursowej zasługują na statuetki, ponieważ aktywnie działają na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych, wspierają ich w codziennym życiu. Są przyjaciółmi osób niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że dzięki plebiscytowi zniwelujemy bariery, które ograniczają życie tych osób, że będzie im się łatwiej żyło i w większym stopniu nastąpi integracja niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa – dodał Andrzej Michalski.

Statuetki wręczone zostały w trzech kategoriach: przyjaciel osób niepełnosprawnych, łatwy dostęp oraz skuteczna komunikacja. W tej ostatniej zwyciężył Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach, który od kilku lat m. in. dostosowuje autobusy do potrzeb osób niepełnosprawnych, informuje Marian Sosnowski, dyrektor ZTM.

- Wprowadziliśmy tabor niskopodłogowy, który jest przyjazny dla wszystkich osób niepełnosprawnych. Na przystankach zamontowaliśmy także specjalne tablice informacji pasażerskiej. Osoba, która posiada pilota, po jego wciśnięciu może się dowiedzieć, jaki autobus podjeżdża na przystanek – wyjaśnia Marian Sosnowski.

Senator Krzysztof Słoń, przewodniczący kapituły konkursowej przypomniał, że inicjatorem plebiscytu była śp. Anna Sowa, pełnomocnik prezydenta Kielc ds. osób niepełnosprawnych.

- Przez lata swojego życia, obarczonego niepełnosprawnością pomagała innym zapominając często o sobie. To powinno przyświecać również w naszym życiu, bo na nic zbudowanie podjazdu, jeśli na osobę niepełnosprawną będzie czekał nieprzyjazny urzędnik – dodał Krzysztof Słoń.  

Nagroda "Świętokrzyskich Burzycieli Barier" wręczona została po raz drugi. W pierwszej edycji konkursu przyznano tylko jedną statuetkę, która trafiła do miasta Kielce. Z kolei wyróżnienia otrzymali Caritas Diecezji Kieleckiej, Świętokrzyska Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz Kielecka Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama