"Kapitan Porządek" bawił i uczył dzieci zasad ekologii

Data publikacji: 01.12.2017 17:27
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Wiadomości z regionu
Premiera spektaklu

Premiera spektaklu "Kapitan Porządek"
Kielce. 01.12.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Telewizor, który jest wiecznym romantykiem, Pani Lodówka nie umiejąca pogodzić się z upływającym czasem i wstydliwy super bohater Kosz - to postaci najnowszej sztuki Teatru Lalki i Aktora "Kubuś", zatytułowanej "Kapitan Porządek". Przedstawienie porusza temat ekologii, przede wszystkim segregacji śmieci i kondycji naszej planety - Ziemi.

Tekst napisany przez Magdalenę Mrozińską jest bardzo lekki i zabawny, jak można było zauważyć po reakcjach publiczności, przemawia dobrze do najmłodszych widzów, nie tylko poprzez dowcip, ale również morał i zawarte w sztuce informacje. Dzieci były zachwycone scenografią oraz kostiumami. Jak przyznały - podczas przedstawienia dowiedziały się również, jak segregować odpady.

Dzisiejsza premiera odbyła się w Szkole Podstawowej nr 5 w Kielcach. Dyrektor placówki Wiesława Ciszek podkreśla, że kadra pedagogiczna na co dzień stara się uczulać i nauczać dzieci o ekologii. - Po otrzymaniu propozycji wystawienia najnowszej sztuki Teatru "Kubuś" u nas w szkole, bez wahania się zgodziłam. Nauczyciele byli równie zachwyceni pomysłem, co ich podopieczni - dodaje.

Osobą odpowiedzialną za stworzenie scenografii była Joanna Biskup-Brykczyńska, która zaprojektowała magiczną, kolorową przestrzeń przy wykorzystaniu, w dużej części, zwykłej folii, a także butelek i puszek. Bardzo istotną cechą było poruszanie się scenografii. W centralnym punkcie sceny została ustawiona ogromna konstrukcja przypominająca parasol, która w poszczególnych scenach otwierała się i zmieniała kąt nachylenia.

Cały spektakl jest bardzo dynamiczny i zwarty. Pomimo, że trwa ponad 40 minut dzieci nie nudziły się, z zaciekawieniem czekając, co wydarzy się za chwilę. Po spektaklu dzieci otrzymały prezenty, wśród których była m. in. maskotka Kapitana Porządka ufundowane przez Wydział Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem kieleckiego ratusza.

Reklama